Domácí energetické firmy získají zhruba třetinu všech emisních povolenek do roku 2020 zdarma. Zavede se ale uhlíková daň, která v konečném důsledku postihne zejména domácnosti, podnikatele a malé firmy. Podle zdrojů dnešních Lidových novin (LN) blízkých ministerstvu financí k této dohodě dospěli ministři průmyslu a obchodu, financí a životního prostředí. Oznámena bude po dnešním jednání vlády. O konkrétní výši uhlíkové daně kabinet rozhodne do konce roku.
"Dohodlo se, že využijeme naplno výjimku rozdat část emisních povolenek zdarma, kterou jsme od Evropské unie získali na období 2013 - 2020. Současně naplno nevyužijeme výjimku z placení uhlíkové daně. Od 1. ledna 2013 se zvýší uhlíková daň na uhlí," řekl deníku zdroj.
Pro největší domácí energetické firmy to znamená, že ušetří zhruba 47,5 miliardy korun, které by jinak musely věnovat na nákup emisních povolenek. Společnosti získají emisní povolenky zdarma výměnou za závazek, že provedou investice do ekologizace výroby.
Například největší příjemce povolenek v Česku, energetická společnost (699,9 CZK, -0,30%), tak může zdarma získat přibližně 80 milionů kusů povolenek, což při dnešních cenách povolenek představuje přibližně 26,6 miliardy korun. Miliardy ušetří i další velké energetické firmy jako těžební společnost Sokolovská uhelná nebo ocelárny (12,83 EUR, 1,10%) Ostrava.
Alespoň částečným vítězem bude podle listu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který patřil k hlavním bojovníkům proti rozdání povolenek zdarma. Část výtěžku z jejich prodeje chtěl využít k posílení příjmů státního rozpočtu. Kdyby dosáhl zpoplatnění všech povolenek, mohl rozpočet posílit o zhruba 24 miliard korun.
Podle zdroje LN by uhlíková daň z uhlí měla od roku 2013 posílit rozpočtové příjmy ročně o pět až sedm miliard korun. Tuto sumu by měli zaplatit převážně podnikatelé a domácnosti, na které se daň za znečišťování prostředí vztahuje.
Pro elektrárny, teplárny a další velké znečišťovatele zůstane v platnosti systém emisních povolenek. Zvýšení uhlíkové daně navíc vyvine tlak například na lidi, kteří sice disponují plynovými přípojkami, ale i nadále používají k vytápění svých domovů uhlí, což se jim v budoucnosti prodraží, píšou LN.
Povolenky dávají energetickým firmám a dalším velkým producentům emisí právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Jedna povolenka se rovná tuně emisí. Průměrná cena jedné povolenky v letech 2013 až 2020 by měla být zhruba 18,40 eura (asi 450 korun).