Aktualizováno Finanční výbor rakouského parlamentu dnes krátkodobě otočil vývoj na finančních trzích, když nenašel potřebnou dvoutřetinovou většinu k tomu, aby posunul do dolní komory parlamentu alpské země hlasování o navýšení zdrojů Evropského stabilizačního fondu EFSF. Postoj Rakouska, které se postavilo společně s Finskem či Slovenskem mezi země, z jejichž úst zazněl požadavek na kolaterál proti další řecké pomoci, je ostře sledovaný. Evropské indexy po zprávě okamžitě začaly mazat zisky, Wall Street z mírných úvodních zisků propadla do ztrát až v úrovni jednoho procenta. Hlavní evropský akciový index pár minut po zprávě umazal většinu z téměř procentních zisků a subindex evropských bank padal 1,4 procenta. Po několika minutách strachu však opět dochází k postupné stabilizaci trhů.
S rychlou reakcí ale přispěchalo rakouské ministerstvo financí, které okamžitě uvedlo, že krok finančního výboru znamená pouze odklad hlasování o navýšení zdrojů EFSF, které stále vidí jako technicky proveditelné ještě v průběhu září. Původně měl parlament o navýšení zdrojů fondu hlasovat 21. září, nyní zůstává datum neznámou. "Bude svolána zvláštní schůzka finančního výboru, která bude mít bod na programu. Toto datum bude stanoveno v parlamentu a stále může být v září. Ke změna agendy je potřeba dvoutřetinová většina ve výboru, pro samotné navýšení zdrojů EFSF pak prostá většina v parlamentu," uvedl mluvčí rakouského MF Harald Waiglein.
Ještě včera Evropská komise ujišťovala, že pevně věří, že dohodnuté zvýšení pravomocí záchranného fondu eurozóny (EFSF) z mimořádného summitu eurozóny ratifikují všechny země tohoto bloku. "Doufáme a jsme přesvědčeni, že členské státy eurozóny dohody z 21. července ratifikují," řekl včera na pravidelné tiskové konferenci EK Amadeo Altafaj, mluvčí eurokomisaře pro měnové záležitosti Olliho Rehna. Na schválení změn se kromě Rakouska nemůže shodnout také Slovensko, kde se dokonce spekulace o tom, že by se slovenský kabinet kvůli neshodám v kolaci mohl rozpadnout.
Slovenská koalice se ještě v srpnu dohodla, že země bude materiál schvalovat jako poslední v eurozóně. "Problém" s navýšením pravomocí EFSF, které se týká například možnosti nakupovat dluhopisy na sekundárních trzích, mají koaliční liberálové. Ti proti fondu, který se označuje jako "euroval", bojují i speciální brožurou s názvem "Euroval - cesta k socialismu". Chtějí také, aby bylo hlasování o EFSF spojeno s vyslovením důvěry vládě premiérky Ivety Radičové.