(ČTK) - Americké ministerstvo spravedlnosti podalo žalobu na tři největší poskytovatele kreditních karet , a kvůli porušování antimonopolních zákonů. Se dvěma z nich se však již dohodlo na urovnání sporu.
Vydavatelé karet podle obžaloby bránili obchodníkům, aby podporovali využívání konkurenčních karet a karet s nižšími poplatky za zpracování transakce. Poskytovatelé karet tak měli omezovat konkurenci. a v urovnání souhlasily, že nebudou bránit obchodníkům, aby nabízeli zákazníkům slevy při používání určitých druhů karet. Urovnání nezahrnuje žádný finanční postih a musí ho schválit soud.
urovnání sporu odmítla. Firma upozornila, že žaloba by mohla výrazně snížit zdroj jejích příjmů, protože sníží zájem zákazníků platit jejími kartami a hrozí přeměna konkurenčního prostředí na trhu zpracování karetních transakcí. "Nemáme zájem urovnat spor," uvedl generální ředitel Kenneth Chenault.
Obchodníci musí za každý nákup zákazníka zaplacený kreditní nebo debetní kartou zaplatit poplatek, který obvykle činí jedno až tři procenta z nákupu. Tři největší karetní firmy a jejich dceřiné banky loni získaly z těchto poplatků od amerických obchodníků 35 miliard USD (623,1 miliardy Kč).
, která půjčuje přímo spotřebitelům a zpracovává transakce uskutečněné kreditními kartami, vybírá od obchodníků v průměru vyšší procentní podíl. Obhajuje to tím, že obchodníci získávají výměnou vyšší příjmy, protože majitelé jejích karet jsou převážně bohatí klienti, kteří utrácejí více než průměrní majitelé kreditních karet.
Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že chce vyřešit spor co nejdříve. Místopředseda Edward Gilligan však čeká, že vyřešení sporu bude trvat několik let. Někteří právníci upozorňují, že vláda bude mít problémy dokázat, že má takovou sílu, aby mohla ovlivnit celý trh. a mají na trhu s kreditními kartami podíl 70 procent a podíl na trhu s debetními kartami se výrazně snižuje, napsaly agentury AP a Reuters.