Boca Raton (USA) 16. března (ČTK) - Nynější rostoucí počty bankrotů na trzích hypoték pro rizikovější klienty by mohly ve Spojených státech zasáhnout i další hospodářské sektory. K nynější krizi některých amerických hypotečních ústavů to včera řekl bývalý šéf centrální banky USA (Fed) Alan Greenspan.
Někdejší dlouholetý šéf Fedu, jehož slova finančníci i po roce od odchodu z funkce pozorně sledují, nepokládá problémy poskytovatelů rizikových hypoték za "nic malého". Podle něho sice zatím žádné důkazy o přelévání problémů do zbytku ekonomiky neexistují, určitý dopad to však podle něho mít bude.
Kvůli rostoucímu počtu nesplácených úvěrů již v americkém sektoru rizikových hypoték zkrachovalo nejméně 20 menších poskytovatelů. Jde o firmy, které půjčují lidem s nepříznivou úvěrovou minulostí za vyšší úrokové sazby. Tento trend souvisí s nynějším poklesem cen nemovitostí k bydlení a růstem úroků. Kvůli krizi některých hypotečních ústavů tento týden výrazně padaly americké akcie v obavách, že problémy by mohly mít vliv na finanční sektor a celou ekonomiku.
Podle Greenspana vyvěrá současný útlum na americkém trhu bydlení spíše z dřívějších vysokých cen domů než z poklesu kvality hypoték. Jde o to, že někteří kupci přišli na přehřátý trh příliš pozdě a nakupovali za již neúměrně vysokých cen. To je vystavilo velkému riziku zvýšení hypotečních sazeb a poklesu cen domů.
Greenspan se domnívá, že problém by okamžitě zmizel, kdyby trh bydlení rychle oživil a ceny na něm začaly opět růst. Další pokles cen by naopak podle něho znamenal, že vlastníci domů se budou cítit chudšími a omezí spotřební výdaje. To pak zpomalí celou ekonomiku.
Spotřební výdaje táhnou dvě třetiny celé americké ekonomiky. K jejich růstu v minulých letech výrazně přispíval právě dlouhý vzestup cen nemovitostí, který zvyšoval bohatství většiny amerických majitelů domů.