Objem zakázek na výrobky německého průmyslu se v srpnu neočekávaně zvýšil a zmírnil tak některé velmi pesimistické ekonomické předpovědi. Ve srovnání s červencem zakázky vzrostly o 1,7% (meziročně +1,1%) díky silnější poptávce ze zahraničí po kapitálových statcích jako jsou stroje a další výrobní zařízení a to zejména od východoněmeckých podniků. Průzkum mezi analytiky signalizoval propad v průměru o 0,5%, přičemž takto vysoký růst neočekával nikdo z širokého spektra oslovených. V červenci zakázky zaznamenaly pokles o 0,4%.
Zpráva o zakázkách se zdá být první vlaštovkou v hejnu pozitivních makroekonomických údajů, kterých je v poslední době spíše méně než více. A nebo také jde pouze o výjimku v současném marasmu, která jen na krátkou dobu potěší nervózní trhy. Faktem zůstává, že jakýkoliv náznak oživení největší evropské ekonomiky může být signálem pro ECB. Ti, kteří požadují snížení sazeb centrální banky eurozóny v rámci jejího čtvrtečního zasedání budou mít opět o argument méně.
Pro samotnou německou ekonomiku číslo potvrzuje, že je růst podnikové aktivity momentálně podstatně závislý na zájmu zahraničí. Zahraniční zakázky v srpnu vzrostly o 2,6%, když ještě v červenci poklesly o 1,5%. Z hlediska zbožové struktury zakázek jsou nejvíce žádány kapitálové statky (stroje a zařízení apod., +4,2%), zakázky na zboží k dalšímu zpracování poklesly o 0,2% a zakázky na spotřební zboží krátkodobé a dlouhodobé spotřeby poklesly dokonce o 1,7%. Zatímco firmy v západním Německu zaznamenaly růst zakázek jen o 0,4%, východoněmecký průmysl se může těšit z velkého překvapení: +20,1%!
Akciové trhy na výrazně pozitivní zprávu v podstatě nereagovaly, euro se jen mírně vychýlilo a je jen možné spekulovat o vlivu makroekonomického údaje. Německá burza reprezentovaná indexem DAX bezprostředně zareagovala posílením o pouhých 7 bodů a jen mírně tak koriguje ranní propady. Momentálně se ve Frankfurtu obchoduje stále pod pátečním závěrem (-1,05%).
Radim Krejčí