Koruna se nenechala "vykolejit" ani výroky guvernéra Tůmy a drží se dnes kolem 30,62 Kč za euro. Nicméně dnešní vývoj postrádal klid předchozích dnů (výjimkou je hektický včerejšek, kdy koruna výrazně oslabila).
Krátce po začátku dnešního obchodování česká měna dále oslabovala, ale s blížícím se polednem se kurz dostal zpět na ranní úroveň 30,58 Kč za euro. Po obědě začala koruna kolísat v souvislosti s vyjádřením guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy, který se opět postavil proti silné koruně. Koruna na krátko oslabila na 30,67 Kč za euro, velice rychle se však vrátila zpět na 30,62 Kč/EUR. Tůma v rozhovoru de facto potvrdil přítomnost ČNB na devizovém trhu, část oslabení koruny v posledních dnech tak může jít na vrub centrální banky. Tlaky na zhodnocení koruny, které byly patrné ještě na začátku září, se nyní nezdají být příliš silné a pravděpodobně se ani nezvýší, pokud Irové neschválí v referendu koncepci rozšiřování EU.
Zdá se, že veškeré makroekonomické úspěchy a neúspěchy (například průmyslová výroba publikovaná dnes) mají jen minoritní vliv na kurz koruny v případě, že jsou na trhu patrné jiné tlaky většího "kalibru", jakékoliv zpochybnění vstupu do EU by obrátilo trend, který se ČNB snažila neúspěšně zlomit po celý rok (trend apreciace se podařilo zastavit až o prázdninách). Posilování koruny je ve střednědobém horizontu způsobeno přílivem zahraničního kapitálu, ochota investorů alokovat prostředky v ČR by byla odložením vstupu země do ČR podstatně snížena. Investoři, kteří posílali letos korunu na stále vyšší úrovně si také byli vědomi faktu, že apreciace je jedním z kanálů, jak dostat českou cenovou hladinu na úroveň EU - opět tedy zřejmý význam načasování vstupu do Unie.
Koruna tedy končí dnešní den jen mírně oslabená na 30,62 Kč za euro. Vůči dolaru se koruna vyhoupla zpátky nad 31 Kč/USD a kopírovala v zásadě vývoj na eurokorunovém trhu. Snížení úrokových sazeb ČNB na konci měsíce, jak je avizováno a mnohými očekáváno, by zabránilo případným tlakům na opětovné posilování české měny, pokud Irové řeknou rozšiřování EU "ano" 19. října.
Radim Krejčí