Obrázek podobný maďarskému, polskému a slovenskému trhu posledních několika dnů, jen míra propadu je menší - tak lze charakterizovat dopolední dvacetihaléřové oslabení koruny přes 31,50 Kč za euro. Česká měna propadla z úvodních 31,30 až na 31,51 Kč/EUR, tedy téměř o 0,7%, čímž dohání předchozí propady forintu a zlotého. Aktuálně se koruna pohybuje kolem 31,45 Kč/EUR. K americkému dolaru je česká měna rovněž slabší, o více než deset haléřů vs. včerejší závěr, aktuálně 26,86 Kč/USD.
S korunou to dnes ráno vypadalo ještě příznivě, česká měna měla tendenci posílit přes 31,30 Kč za euro na vlně spekulací o zvýšení úrokového diferenciálu s eurozónou. V průběhu dopoledne však přišel obrat související s největší pravděpodobností s pohybem devizových kurzů v celém regionu. Také dnes oslabuje forint a slovenská koruna, pád je však menší než v předchozích dnech.
Údaj o schodku běžného účtu a přebytku finančního účtu platební bilance za první čtvrtletí na korunu neměl žádný vliv. Orientační data totiž od počátku letošního roku ČNB zveřejňuje pravidelně měsíčně, čtvrtletní údaj tak má charakter zpřesnění, která nebyla překvapením. ČNB opravila své údaje o revize ČSÚ zahraničního obchodu, dnešní údaj rovněž přináší skutečnost o reinvestovaném zisku.
Z dnešního rozhovoru s guvernérem Tůmou v HN lze dedukovat, že banka neočekává výrazné nominální posilování koruny. Českou měnu tak možná čeká delší období v pásmu 31,00 až 32,00 Kč za euro.
Americký dolar je relativně klidný kolem 1,1740 USD/EUR. Kurz bude do zítřejšího rozhodnutí ECB o sazbách pravděpodobně relativně stabilní. Matematika dalšího vývoje je jednoduchá - snížení sazeb o 50 bps povede pravděpodobně k posílení dolaru, trh je nyní nastaven zhruba na 25 bps snížení. Pokud ECB sazby překvapivě zachová na stávající úrovni, bude euro výrazně posilovat. Odpoledne by eurodolarový trh mohl dostat omezený impuls v podobě amerického indexu nákupních manažerů (ISM) ve službách.
Radim Krejčí