Americké akcie po více než dvou hodinach pátečního obchodování odevzdávají část zisků ze čtvrteční seance. Prodejní náladu (převážně v technologickém sektoru) přitom odstartoval negativní vývoj akcií Intelu. Index DJIA aktuálně slábne o 0,3 %, S&P 500 se ocitá o 0,5 % níže a Nasdaq dokonce koriguje o 1 %.
Intel - největší výrobce čipů na světě sice včera zvýšil odhad 2Q tržeb na 9,1 - 9,3 mld. USD, avšak ani touto vysokou cifrou nenaplnil očekávání některých investorů. Nedá se přitom říci, že Intel svým kvartální výhledem investory vyloženě zklamal, nicméně je potřeba si uvědomit, že akcie Intelu za poslední měsíc vzrostly o 20 %, takže k uchování růstového momenta bylo třeba pozitivního překvapení. Namísto toho investoři u akcií Intel dnes vybírají zisky, přičemž posouvají kurs o 3 % níže. Spolu s Intelem slábnou i akcie některých počítačových výrobců jako např. Apple.
Euforie naopak zavládla u akcií automobilek. Kupř. akcie General Motors posilují o vysokých 8 %, akcie rivala Ford pak registrují nárůst o 5,1 %. Nákupní horečka odstartovala jednak po oznámené dohodě automobilek s odbory o snižování nákladů souvisejících s penzijními plány. Druhým impulsem se stalo avizované zvýšení cen nových automobilů od japonské konkurence Toyota Motors.
Více než 1,5procentní nárůst evidují akcie Tyco International poté, co analytik investiční banky UBS zvýšil své odhady zisku pro roky 2005 a 2006. UBS přitom očekává, že letošní zisk společnosti Tyco dosáhne 1,9 USD /akcii, pro příští rok pak povyšuje výhled na 2,25 USD.
Pod vlivem analytického doporučení posilují i akcie chemické společnosti DuPont (+2,2 %). Analytik z JP Morgan konkrétně zařadil tento titul na svůj seznam doporučovaných titulů, přičemž stanovil cílovou cenu na 55 USD.
Na opačné straně se ocitají akcie Nortel Networks, které propadají o 8,5 % v reakci na odstoupení jednoho z ředitelů společnosti.