Čínský maloobchod se v prvních dvou měsících roku meziročně zvýšil o 5,5 procenta, průmyslová produkce pak o sedm procent. Oba údaje překonaly očekávání analytiků. Podle tiskových agentur to vyplývá z dat, která dnes zveřejnili čínští statistici. Druhá největší ekonomika světa se tak dál zotavuje, i když dobře se nevede všem odvětvím. Nejnovější makroekonomické údaje povzbudily čínský akciový trh.
Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že maloobchodní tržby, které odrážejí spotřebu, meziročně stoupnou o 5,2 procenta. U průmyslové produkce, která je pro čínskou ekonomiku důležitá, čekali za leden a únor pětiprocentní růst.
Mluvčí statistického úřadu Liou Aj-chua podle agentury DPA uvedla, že ekonomika se nadále zotavuje. Vládní cíl hospodářského růstu na letošní rok činí přibližně pět procent a podle ní by se jej mohlo podařit splnit. Liou ale připomněla, že prostředí pro hospodářský rozvoj je komplikované. Zmínila také, že domácí poptávka je i nadále nedostatečná.
"Domníváme se, že dynamika postupného růstu v Číně zůstala v prvním čtvrtletí solidní, a to i přes výrazné rozdíly mezi jednotlivými sektory," napsali analytici banky .
Investice do výstavby nemovitostí, což je sektor, který prochází těžkou krizí, se proti prvním dvěma měsícům loňského roku snížily o devět procent. Krizi v odvětví nemovitostí analytici považují za hlavní příčinu slabých hospodářských výsledků Číny.
Peking obvykle zveřejňuje některé ekonomické údaje za leden a únor dohromady, což je dáno pohyblivým začátkem nového lunárního roku a souvisejícím volnem. Letos jarní svátky, kdy bývají zavřené továrny a další podniky, opět povzbudily odvětví cestovního ruchu.
Index šanghajské burzy Shanghai Composite dnes posílil o 0,9 procenta. Index CSI300, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, zpevnil o jedno procento.