Dnes se podíváme na jeden obrázek, který by prý měl říkat, že akciové trhy jsou odtrženy od ekonomiky. Trochu ale může připomínat hry typu „co na obrázku chybí“. A pokud onu chybějící proměnnou dodáme, závěr už vyznívá trochu jinak.
Americké akcie v indexu SPX jsou od roku 2007 více než 230 % v plusu, ale hrubý domácí produkt tam vzrostl jen o 37 % a tržby obchodovaných firem o 90 % - viz následující graf. Ten to vše komentuje nadpisem tvrdícím, že trhy se odtrhly od ekonomiky. Podobně může pak samozřejmě vyznívat třeba poměr kapitalizace trhu k produktu, který je údajně oblíbeným valuačním nástrojem pana Buffetta. Ale trochu o tom pochybují a to z důvodů níže uvedených. Tedy z důvodů, z kterých je i tento a jemu podobné grafy trochu zavádějící.
Zdroj: X
Vezměme následující: V roce 2007 dosahovaly zisky na akcii v indexu SPX asi 85 dolarů, pro letošní rok se čeká asi 220 dolarů. Tržby na akcii dosahovaly v roce 2007 asi 100 dolarů, nyní je to asi 1900 dolarů. Marže se tedy zvýšily z 8,5 % na 11,5 % a zisky tudíž rostly ne o cca 90 % jako tržby, ale o 175 %. To už je číslo, které se mnohem více blíží onomu posílení trhu o 230 % a jde tudíž o onu chybějící proměnnou zmíněnou v úvodu. A zbytek je dán dnešními vyššími valuacemi – vyšším poměrem cen k ziskům PE.
Pokud bychom tedy uvažovali o nějakém odtržení trhů od ekonomiky, má to z mého pohledu smysl na dvou úrovních:
1 . Odtrhly se tímto způsobem nějak valuace, tedy poměry cen k ziskům? Tj., byly v roce 2007 nějak rozumnější s ohledem na situaci v ekonomice než dnes?
2 . Odtrhly se od vývoje v ekonomice zisky?
Obojímu se zde často věnuji, takže jen v kostce: Valuace jsou dány poměrem požadované návratnosti k očekávanému růstu. Výnosy dlouhodobějších dluhopisů jsou nyní na podobné úrovni, jako v roce 2007. A jelikož jsou dnes valuace vyšší, znamená to jediné: Výše jsou dnes růstová očekávání a/nebo jsou níže rizikové prémie. Pro více viz třeba mé dvě poslední úvahy, které srovnávají valuace a situaci v USA a ve zbytku světa.
Mohou být od ekonomiky nějak „odtržené“ zisky (obchodovaných) firem? Tady už hodně záleží na tom, co bychom považovali za odtrženost. Ukážu v této souvislosti následující graf od Liz Ann Sonders ze Schwabu. Ukazuje poměr korporátních zisků k hrubému národnímu produktu v USA. Poměr je daleko průměru od sedmdesátých let, ale cca na standardu období po finanční krizi.
Zdroj: X
Z velmi dlouhodobého hlediska se tedy podíl zisků na produktu pohybuje hodně vysoko. Bude fungovat nějaké vracení se k průměru (ale potom k jakému)? To je téma týkající se mimo jiné situace na trhu práce, vztahu firem k zaměstnancům, vlivu nových technologií, deglobalizace… Vybruslit z toho všeho nějakým rychlým závěrem je i zde příliš zjednodušené. Ale je zajímavé, že slovo „trh“ u nás nějak s trháním souviset možná bude.