Profesor Harvard Business School Willy Shih se domnívá, že Indie má potenciál pro zahraniční firmy, což ukazují také investice Applu. Podle experta se ale nedá předpokládat, že vše, co fungovalo v Číně, bude fungovat v Indii – viz první část rozhovoru zde. K čemu by tak ve výsledku mohlo dojít?
Profesor se domnívá, že v indické kultuře nebude přijatelný velký přesun lidí za prací tak, jako tomu je v Číně. Zmínil v této souvislosti i výrobní problémy Applu v Číně, které vedly k tomu, že tato firma potřebovala během krátké doby přesunout velký počet lidí do svých výrobních kapacit. „V Číně takovéto věci dělat můžete, v Indii je to mnohem těžší.“
Na Yahoo Finance uvedli, že řada firem ze Západu se nyní kloní k větší diverzifikaci a přesunu z Číny kvůli obavám z dalšího politického vývoje v této zemi. Včetně toho, že bude pokračovat zpřísňování regulace některýchsektorů, cenzury sociálních sítí a podobně. Jaká je na této rovině situace v Indii? Shih na tuto otázku odpověděl, že hodně firem se snaží diverzifikovat rizika a nechce být příliš vystaveno jen jednomu z nich. To znamená, že se chtějí částečně přesunout z Číny jinam.
Rovněž Indie ale přináší politická rizika a expert v této souvislosti zmínil to, že tato země „stále kupuje hodně ropy z Ruska“. Země tak má své výhody i nevýhody a podle profesora nedojde k druhému extrému, kdy by se velké společnosti z Číny úplně stáhly. Pro ni mimo jiné stále hovoří velká pracovní síla, lepší logistické a dodavatelské řetězce či logistika. To jsou výhody, „které lze těžko překonat.“ Společnosti ze Západu tedy na jednu stranu chtějí „trochu diverzifikovat“ a z toho může těžit Indie. K nějaké výrazné změně ale podle něj v dohledné době nedojde.
Podobnému tématu se věnuje i WSJ. Tam porovnávají strategii Applu a Samsungu. U něj došlo k postupnému přesunu výrobních kapacit z Číny do jižní Asie včetně Vietnamu. Jeho výhodou je levnější práce a „určitá izolace od geopolitických tenzí“. Následující graf ukazuje vývoj počtu čínských zaměstnanců Samsungu:
Zdroj: Youtube, WSJ
K Applu WSJ říká, že již také nechce mít výrobu tolik koncentrovanou v Číně, firma má výrobní kapacity i ve Vietnamu a zde sídlí také řada jeho významných dodavatelů. Samsung expanduje své kapacity v Indii, kde má také na rozdíl od Applu výrazný podíl na prodaných chytrých telefonech:
Zdroj: Youtube, WSJ
Vedení Applu tedy neuvažuje jen o přesunu výroby do Indie, ale také o tom, že tu chce získat větší tržní podíl. Podle jednoho zdroje WSJ by pak firma chtěla v Indii vyrábět 40 – 45 % iPhonů. Nyní to jsou pouze jednotky procent.
Zdroj: Yahoo Finance, WSJ