poukazuje na to, že analytici pro letošní rok už nečekají rekordně vysoké marže obchodovaných firem. Jinak řečeno, očekávání na této rovině klesají. Podobně jako u valuačních násobků je to ale taková věc, u které je dobré mít trochu historické a ekonomické perspektivy.
Vývoj historických marží firem obchodovaných na americkém trhu a „konsenzuální“ predikce pro následující rok ukazuje graf. Není tomu zase tak dávno, co byly žluté sloupce na dosud nevídaných výškách. Došlo tak k jejich znatelné korekci. Nicméně je také zřejmé, že podle predikcí by se marže měly stále pohybovat na historicky hodně vysokých úrovních.
Zdroj: Twitter
Mimochodem v pondělí jsem tu psal o tom, že firemní sektor jako celek v posledních letech svými maržemi inflační tlaky netlumil, naopak. Dnešní graf se tak dá vnímat i z této perspektivy – vysokoinflační prostředí firmám a jejich ziskovosti doposud prospívalo. Vzpomenout si v této souvislosti můžeme přitom na to, že v letech po finanční krizi se objevovaly úvahy o tom, že tehdejší ekonomické prostředí je výhodné pro firemní sektor, či přesněji řečeno pro vlastníky firem.
Tehdy ale šlo o prostředí relativně utlumeného růstu s relativně vysokou nezaměstnaností. Podle zmíněných úvah firmám v konečném důsledku vyhovovalo, protože růst tržeb sice mohl být vyšší, ale na straně zisků to bylo více než kompenzováno nízkými mzdovými tlaky (danými vyšší nezaměstnaností)*. Nyní se pohybujeme v situaci značně rozdílné: Růst nominálního produktu je vysoko, nezaměstnanost zase mimořádně nízko. Ale jak ukazuje graf, doposud to trend rostoucích marží nezlomilo. Až ony žlutě vyznačené predikce na možný zlom.
V tuto chvíli není ani zdaleka jasné, zda by tento zlom byl pouze cyklické povahy, či by šlo o něco strukturálnějšího. V takovém případě by zřejmě muselo dojít k výraznější změně na trhu práce. S tím, že pár kroků tímto směrem bylo již učiněno a zdá se, že firmy nejen v USA musí svým zaměstnancům nabízet celkově více, než tomu bylo zvykem. Každopádně výše uvedený graf může trochu zastírat, to, v jakých extrémech se marže z dlouhodobého hlediska pohybují – viz červená křivka v druhém grafu**
Zdroj: Twitter
*Z pohledu hodnoty akcií pak prostředí po finanční krizi přinášelo i velmi nízké sazby a celkovou požadovanou návratnost. Svým způsobem tak z hlediska akcií šlo o to nejlepší z nejlepšího – velmi přívětivý poměr požadované návratnosti k růstu zisků.
**V grafu je i vývoj jednotkových nákladů práce ULC, o kterých jsem psal i v pondělí. Jejich vývoj relativně k prodejním cenám může být ukazatelem toho, jak se o plody produkce dělí zaměstnanci a firmy. Ale v článku jsem nepřesně hovořil pouze o ULC.