Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisky v USA dosáhly vrcholu. To obvykle znamená, že přichází propouštění

Zisky v USA dosáhly vrcholu. To obvykle znamená, že přichází propouštění

17.02.2023 15:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Nábor amerických firem během pandemie umožnily nejtučnější zisky za 70 let. Nyní se ale marže snižují, a to by mohlo signalizovat pro trh práce horší časy.

S blížícím se koncem výsledkové sezóny se zdá, že dvouletá série rostoucích zisků korporátní Ameriky skončila. Zisky společností z indexu S&P 500 za čtvrté čtvrtletí jsou sice podle předpandemických standardů stále vysoké, ale oproti předchozímu období klesly o 2,3 %, což je první pokles od roku 2020, uvádí Bloomberg Intelligence. A čisté ziskové marže se snižují již druhé čtvrtletí za sebou.

A když klesají zisky, může to být známkou toho, že je na pořadu rušení pracovních míst - společnosti se totiž snaží ochránit své marže snižováním mzdových nákladů. Ale zjistit, nakolik se to projeví v aktuálním období, je nyní složitější než obvykle. Čísla zisku jsou víceméně neprobádaným územím a nalézají se stále blízko maxim za několik desetiletí. A trh práce se také chová podivně.

02

„Na trajektorii záleží víc“

Gina Martin Adams, hlavní akciová stratéžka Bloomberg Intelligence, očekává, že zúžení podnikových marží, které nyní probíhá, povede k širšímu snižování nákladů. Úroveň zisků je pro zaměstnanost důležitá, ale „více záleží na trajektorii,“ říká. Adams poukazuje na technologické společnosti, které vykazují vyšší marže než většina jejich protějšků, a přesto propouštějí své zaměstnance. Technologičtí giganti, jako je Amazon.com, Meta Platforms a Alphabet zrušily od listopadu více než 100 000 pracovních míst.

03

Toto úsilí snižovat náklady pomohlo technologickým společnostem posílit ceny akcií a nyní „je patrné, jak se propouštění šíří“ do dalších odvětví, říká. "Pokud budou jejich výnosy nadále klesat a oni neuvidí světlo na konci tunelu, zareagují a sníží náklady."

Jedna věc, která je může odradit, je problém shánět pracovníky. Šéfové korporací mají ještě v čerstvé paměti náklady na nábor zaměstnanců během pandemie a některé podniky tak svou pracovní sílu hromadí - udržují si zaměstnance na výplatních páskách i během očekávané recese, dokud se ekonomika znovu neobrátí.

První zpráva o pracovních místech z roku 2023 tuto myšlenku podporuje. Ukázalo se, že zaměstnavatelé stále rychle nabírají zaměstnance. V lednu přibylo více než půl milionu pracovníků a USA vykázaly nejnižší míru nezaměstnanosti za více než půl století.

04

„Příprava na zotavení“

Příkladem může být stavebnictví. Americké trhy s bydlením jsou pod tlakem vysokých nákladů na hypotéky, ale Ken Simonson, hlavní ekonom Associated General Contractors of America, říká, že více než dvě třetiny členských firem očekávají v letošním roce zvýšení počtu zaměstnanců. „Mnoho společností se pravděpodobně připravuje na zotavení,“ říká. "Obecně se zdá, že recese bude mírná a krátká - pokud vůbec nějaká bude."

Základním scénářem ekonomů je, že bude – i když pravděpodobně ne tak hluboká. Očekává se, že nezaměstnanost vzroste za rok z dnešních 3,4 % na přibližně 4,8 % a že Fed zvýší úrokové sazby, aby zchladil inflaci.

Někteří analytici jsou optimističtí a věří, že USA mohou dosáhnout „měkkého přistání“, kdy inflace poleví, aniž by došlo k prudkému nárůstu nezaměstnanosti. Goldman Sachs Group nedávno snížila pravděpodobnost recese v příštím roce na 25 % a propouštění firem popsala jako „vlnku, nikoli vlnu“.

Pomáhání dezinflaci?

Americká ekonomika se předpovědím vážného zpomalení vzpírala do konce loňského roku. Vládní stimuly posílily finance domácností a tato dodatečná kupní síla se promítla do nebetyčně vysokých zisků. Nárůst pandemických zisků vyvolal mezi ekonomy určité pochybnosti, včetně debaty o tom, zda jde o jednu z příčin vysoké inflace.

Místopředsedkyně Fedu Lael Brainard ve svém projevu minulý měsíc poukázala na to, že zisky jako podíl na ekonomice „zůstávají blízko poválečných maxim“, zatímco podíl, který připadá na pracovníky, se zmenšil. Navrhla, aby podniky snížily své cenové přirážky, až se spotřebitelská poptávka ochladí, což „by mohlo přispět k dezinflačním tlakům“.

05

V posledním průzkumu obchodních podmínek Národní asociace pro podnikovou ekonomiku firmy uvedly, že je méně pravděpodobné než kdykoli předtím od roku 2020, že v nadcházejících třech měsících zvýší ceny. Podíl společností, které uvedly, že jejich ziskové marže se v posledním čtvrtletí snížily, byl nejvyšší za téměř tři roky. A, co je pro zaměstnance klíčové, poprvé za nejméně dva roky více respondentů uvedlo, že očekávají, že mzdy v nadcházejících třech měsících budou klesat, a ne růst.

„Zisky dosáhly vrcholu. V budoucnu dojde k většímu snižování nákladů ze strany podniků a dalším krokem je snížení zaměstnanců,“ říká Robert King, ředitel výzkumu v Jerome Levy Forecasting Center v New Yorku. „Právě teď je narušený vztah mezi silou zisku a rozhodováním o zaměstnancích. Tento vztah se časem znovu potvrdí.“

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy
02.12.2022 15:34
Čísla z amerického pracovního trhu za listopad jsou nečekaně silná. Vy...
Snižování amerických sazeb letos nepřijde, domnívá se ekonom BNP Paribas
01.02.2023 10:35
Na počátku minulého roku se neustále hovořilo o přechodné inflaci, al...
Trh práce v USA šokuje velkými čísly i rozpory, brzdí euforii
03.02.2023 15:41
Americký trh práce opakovaně dokazuje, že umí překvapit. Před lednovým...
Sazby letos dolů nepůjdou, domnívá se stratéžka Invesco. Příkladem pro Fed by mohla být Kanada
16.02.2023 6:03
Ekonomika je v dobrém stavu a trhy by měly upustit od očekávání, že je...
Ford propustí v Evropě 3800 lidí během příštích tří let
14.02.2023 12:50
Americká automobilka Ford plánuje v příštích třech letech zrušit v Evr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu