Stratég Mike Wilson se domnívá, že v následujících měsících bude pokračovat negativní tlak na valuace a zisková očekávání. Nemyslí si ale, že na trzích přetrvá dlouhodobé medvědí prostředí, hovoří jen o cyklickém medvědovi.
Hedge fondy obrací: Podle Bloombergu hedge fondy nevěří tomu, co říká vedení americké centrální banky. Uzavírají tak své krátké pozice na amerických vládních dluhopisech, a naopak otevírají pozice dlouhé. Obrat nastal ve chvíli, kdy se objevily informace o problémech Silicon Valley Bank a začala se množit úvahy o snižování sazeb ještě v letošním roce. Podle Bloombergu se také přidávají názory, že podnikatelský model menších bank nemůže fungovat v prostředí dlouhodobé inverze výnosové křivky. Tedy v prostředí, kdy se krátkodobé sazby dostávají nad výnosy dlouhodobějších dluhopisů.
Menší firmy a ekonomický růst: v komentáři k následujícímu grafu píše, že slabší výkony akcií menších firem nejsou optimistickým indikátorem pro ekonomický růst. Graf konkrétně porovnává výkony indexu Russell 2000 (relativně k indexu S&P 500) s ISM ve výrobním sektoru. S tím, že první proměnná funguje jako vedoucí indikátor s předstihem 1 měsíc:
Zdroj: Twitter
Medvěd, ale jen cyklický: Stratég Mike Wilson hovořil na CNBC o světě, který je mnohem méně predikovatelnější, než dříve. To sebou nese vyšší rizikové prémie na dluhopisech i akciích. Hodně investorů přitom podle experta počítá s návratem k větší predikovatelnosti, on sám se ale domnívá, že k tomu jen tak nedojde. Což mimo jiné implikuje nižší valuační násobky u akcií.
Dosavadní korekce valuací byla podle Wilsona tažena zejména růstem sazeb, a ne vyššími rizikovými prémiemi. Trhy ale začínají svůj pohled přehodnocovat a podle experta je to znát zejména u méně kvalitnějších a rizikovějších firem, včetně segmentu malých společností. A také v sektoru cyklických akcií.
Na dotaz týkající se technologických akcií expert odpověděl, že řada z nich si prošla výrazným poklesem minulý rok, což souvisí s prostředím vyšších sazeb, které tomuto odvětví nesvědčí. Nyní se objevují úvahy, že díky snižování nákladů poroste ziskovost některých velkých technologií. A tudíž se opět stávají atraktivní. Nicméně Wilson se s tímto pohledem neztotožňuje, podle něj budou muset náklady ještě klesat, aby firmy eliminovaly excesy příliš velkých výdajů a investic z minulosti.
V následujících měsících tak podle stratéga dojde k posunu na straně ziskových očekávání a sníží se i valuační násobky. Na nižších úrovních ale ceny akcií nezůstanou dlouho. I proto, že v systému je stále hodně hotovosti a fondů, které čekají na zajímavé investice. Na závěr Wilson vysvětloval, že není zastáncem teorie dlouhodobého strukturálního medvědího trhu. Podle něj probíhá jen cyklický medvědí trh, což by se mělo projevit na jednu stranu zmíněnou několikaměsíční korekcí, ale na stranu druhou tím, že po ní přijde rychlý obrat nahoru.
Jak vzniká konsenzus a co říká: Následující graf popisuje názory ekonomů na recesi. Jde o ty, kterých se ve svém průzkumu dotazuje Bloomberg a jejich medián nyní hovoří o 60 % pravděpodobnosti v následujících 12 měsících. Autorem grafu je , který se řadí k těm, kteří recesi připisují pravděpodobnost nejnižší. I tak jí ale banka kvůli dění v jejím sektoru zvedla z dřívějších 25 % na 35 %:
Zdroj: Twitter