Pro investory, kteří v Evropě počítali s tzv. měkkým přistáním, byla brutální volatilita v tomto týdne tvrdým probuzením, které odkrylo všechny problémy, kterým akciové trhy čelí a budou čelit i v nadcházejících měsících. Trhy dostaly dvojí ránu v podobě propadu na následovaném půlbodovým zvýšením sazeb Evropskou centrální bankou. Rozhodnutí ECB držet se svého plánu utahování měnové politik signalizuje, že by se podmínky musely ještě zhoršit, aby odklonily centrální banky od jejich boje proti inflaci.
ECB byla první velkou centrální bankou, která rozhodovala o měnové politice poté, co krach trojice amerických bank vyvolal obavy napříč finančním sektorem. Připravila tak půdu pro příští zasedání Fedu, u kterého se nyní počítá se zvýšením sazeb o 25 bazických bodů. Odhodlání centrálních bank zastavit růst inflace ale zvyšuje šance na recesi a také na další epizody bankovního stresu.
„Zuřivost reakce trhu v tomto týdnu naznačuje, že investoři mají obavy ze systémových rizik,“ řekl CIO DWS Bjoern Jesch. "Vzhledem k silným pohybům však nelze vyloučit, že se jednotliví účastníci trhu nemohou dostat do tísně." Jesch anicméně v současné situaci vnímá rozdíly oproti finanční krizi v roce 2008 s ohledem na změny finanční regulace a větší množství nástrojů, které mají centrální banky k dispozici. Každý výrazný cyklus zvyšování sazeb si však vybírá svou daň a ten současný je nejprudší za poslední desetiletí. Jesch poznamenává, že se navíc připojil k nerovnováze po Covidu, nedostatku pracovních sil a problémům dodavatelského řetězce, které také udržují inflaci vysoko.
Od doby před několika týdny, kdy se trhy těšily z očekávání, že americké a evropské sazby jsou blízko svého vrcholu a že se lze vyhnout recesi, jde o velkou změnu. Akcie ze sektorů napojených na ekonomický blahobyt (finance, automobily a maloobchod) rostly, zato nyní se otřásají, přičemž nejvíce jsou zasaženy bankovní akcie.
Otřesy v bankovnictví jsou také připomínkou toho, jaký dopad by mohly mít přísnější úvěrové podmínky na křehký růst. Indexy nákupních manažerů (silný barometr obchodní aktivity) stále klesají a nálada spotřebitelů zůstává nevalná, když ukazatel Sentix v eurozóně nedávno odhalil další pokles důvěry investorů.
V této souvislosti je krok ECB „dvojí špatnou zprávou“ pro ekonomiku a trhy, domnívá se Florian Ielpo, vedoucí makro výzkumu společnosti Lombard Odier Asset Management. "V nadcházejících měsících by měly být trhy těžší a volatilnější." Zmíněné obavy zvýšily volatilitu evropských akcií na nejvyšší hodnotu od loňského září a kupcům akcií tak vzrostly náklady na zajištění.
A mnoho útěchy nenajdou obchodníci ani u technických signálů. Evropský index Stoxx a akcie bank se vypadají přeprodané a jsou blízko úrovní, které obvykle zaručují odraz, nicméně ve středu velkou podporu nenašly. „Emoce sílí, ale s lítostí musíme konstatovat, že naše přesvědčení vyprchávají,“ uvedla technická analytička z DayByDay Valerie Gastaldy. „Trhu bude pravděpodobně chvíli trvat, než se vrátí k ochotě riskovat, anebo přepne na averzi k riziku. Ale právě teď pouze posuzuje alternativy.“
Zdroj: Bloomberg