Bankovní rada ČNB na dnešním jednání ponechala úrokové sazby beze změny a zveřejnila novou makroekonomickou prognózu, která v příštím roce předpokládá pokles tuzemské ekonomiky. Inflace bude v aktuálním čtvrtletí nadále stoupat a zvýší se nad 18 procent. V blízkosti 2% cíle ji odborný aparát ČNB vidí v první polovině roku 2024, kam sahá nynější horizont měnové politiky. S novou prognózou je konzistentní růst tržních úrokových sazeb, následován jejich pozvolným poklesem během příštího roku. Většina bankovní rady se ale rozhodla dnes sazby neměnit.
Pro ponechání základní sazby hlasovalo pět ze sedmi členů bankovní rady. Dva byli pro zvýšení o 75 bazických bodů. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
Analytici v průzkumu Bloombergu i Reuters ponechání sazeb na současné úrovni očekávali. Inflace sice v září vzrostla na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta, zůstala ale o 2,4 procentního bodu pod odhadem ČNB. "Holubičí většina v bankovní radě je, zdá se, pevná a v tuto chvíli věří, že úrokové sazby jsou dostatečně vysoké na to, aby tlumily inflaci," napsali v ranním komentáři hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš a experti ČSOB.
Podzimní makroekonomická prognóza předpokládá slabší růst ekonomiky v letošním roce (o 2,2 procenta) a pokles v roce následujícím (o -1,1 procenta). Ekonomický růst se plně obnoví až v roce 2024, kdy ho ČNB odhaduje na 2,5 procenta. Ještě v předešlé prognóza ale ČNB předpokládala, že HDP v příštím roce stoupne o 1,1 procenta a v tom přespříštím dokonce o +3,8 procenta. Loni ekonomika stoupla o 3,3 procenta.
Inflace se ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku zvýší nad 18 procenta - letos v prosinci ji prognóza předpokládá na 19,1 procenta. Poté začne klesat a na horizontu měnové politiky – v první polovině roku 2024 – se vrátí do blízkosti 2% cíle.
"Podle nové prognózy inflace meziročně v příštích měsících vzroste, do konce roku bude kolem dvaceti procent. Celoroční průměr inflace 15,8 procenta je mírně níže, než jsme čekali v předchozí prognóze. Do roka a půl čekáme její pokles ke dvěma procentům," uvedl guvernér Aleš Michl.
Kurz koruny bude v nejbližších čtvrtletích zhruba stabilní. Průměrnou tříměsíční sazbu PRIBOR očekává prognóza letos na 6,6 procenta (dříve 6,2 procenta), příští rok na 7,0 procenta (dříve +5,2 procenta) a v roce 2023 na 5,3 procenta (dříve 3,1 procenta ).
Základní parametry nové podzimní prognózy ČNB:
Kurz české koruny k euru, který se před rozhodnutím pohyboval při 24,515, po tiskové konferenci guvernéra Michla zpevňuje na 24,437 za euro. Podle guvernéra dává ČNB nyní přednost stabilitě sazeb před jejich zvýšením. O tom, zda sazby ponechat, či zvýšit, rozhodne na základě příchozích dat opět na příštím zasedání. To je na programu 21. prosince.
"Čekáme, že se sníží domácí poptávka, spotřeba domácností bude zasažena poklesem reálných příjmů," řekl Michl ke zhoršení výhledu růstu ekonomiky. Jako nejistoty prognózy uvedl další vývoj válečného konfliktu na Ukrajině, dostupnost a ceny energií a budoucí nastavení zahraniční měnové politiky.
Vývoj kurzu české koruny k euru ONLINE:
Bankovní rada naposledy zvedla základní úrokovou sazbu ještě pod vedením bývalého guvernéra Jiřího Rusnoka na konci června, tehdy to bylo o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Nynější úrokové sazby jsou nejvyšší od roku 1999.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou například navázána penále za nesplácené úvěry.
Ministerstvo financí v posledním srpnovém odhadu počítalo s růstem ekonomiky v letošním roce o 2,2 procenta. V dubnu resort předpokládal zlepšení o 1,2 procenta. Zároveň úřad předpovídá proti dubnovým odhadům vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 16,2 procenta.
Zdroje: ČNB, patria.cz, ČTK