Podle měsíčního průzkumu správců fondů od snížili investoři svou expozici na riziková aktiva na takové úrovně, které jsme neviděli ani během globální finanční krize. To značí plnou kapitulaci v době, kdy trhy straší „hrozivý“ výhled ekonomiky.
Očekávání globálního růstu a zisků klesly na historické minimum, zatímco očekávání recese jsou nejvyšší od zpomalení způsobeného pandemií v květnu 2020, uvedli v komentáři stratégové pod vedením Michaela Hartnetta. Alokace investorů do akcií klesla na úroveň naposledy zaznamenanou v říjnu 2008, zatímco expozice na hotovost vzrostla na maximum od roku 2001, vyplývá z průzkumu. 58 % manažerů fondů uvedlo, že podstupuje nižší rizika než normálně, což je v tomto celosvětovém průzkumu rekord, který překonal i úrovně z finanční krize.
Průzkum , který zahrnuje 259 účastníků se 722 miliardami dolarů pod správou v týdnu do 15. července, odhalil, že za největší koncové riziko je nyní považována vysoká inflace, po níž následuje globální recese, jestřábí centrální banky a systémové úvěrové události. Nejvíce investorů od světové finanční krize přitom sází na to, že inflace bude v příštím roce nižší, což podle průzkumu znamená také nižší úrokové sazby.
Závěry průzkumu zdůrazňují letošní úprk z rizikových aktiv, který poslal index S&P 500 do medvědího trhu a přivedl evropské akcie k nejhoršímu půlročnímu propadu od roku 2008. I když tu opět srší optimismus, že by se americká inflace mohla blížit vrcholu, sentiment zůstává utlumený a rizika potenciálního poklesu ekonomiky zůstávají vysoká. K nejistotě přispívá i hrozící energetická krize v Evropě.
Stratégové uvedli, že jejich vlastní ukazatel býka a medvěda zůstává na „maximálně medvědí“, což jde proti krátkodobému oživení. "Fundamenty druhé poloviny roku 2022 jsou špatné, ale sentiment říká, že akcie/úvěry v nadcházejících týdnech porostou," napsali stratégové.
Kromě výše uvedeného průzkum ukázal, že investoři mají velmi dlouhou pozici na hotovost a defenzivní tituly, jako je základní zboží, veřejné služby, zdravotní péče a velmi krátké pozice na akciích, zejména u evropských akcií, bank, technologií a spotřebního zboží, přičemž také snížili expozici vůči přírodním zdrojům. Investoři jsou nejvíce býčí na hotovost a nejvíce medvědí na akcie. Největší zájem je o dlouhé pozice na americké dolary, ropu a komodity, aktiva ESG a hotovost. Mezi akciovými regiony jsou investoři nejvíce medvědí k eurozóně a Japonsku.
Zdroj: Bloomberg