Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v letošním prvním čtvrtletí ve schodku 7,8 miliardy korun. Předběžné údaje dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Loni ve stejném období vykázala bilance přebytek 66,6 miliardy korun. Meziročně se o 82 miliard korun zhoršilo saldo bilance zboží a služeb, jejíž přebytek činil v důsledku vyššího tempa růstu dovozu zboží v porovnání s přírůstkem vývozu 32,9 miliardy korun.
"Schodek běžného účtu platební bilance na roční bázi k HDP byl ve výši dvě procenta a přebytek bilance zboží a služeb činil 1,6 procenta," uvedla centrální banka.
Obchodní bilance se zbožím vykázala přebytek 8,2 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 83,6 miliardy korun. Bilance služeb skončila přebytkem 24,7 miliardy korun a meziročně se zlepšila o 1,6 miliardy korun. Ve struktuře bilance služeb se meziročně zvýšily především vývozy telekomunikačních a opravárenských služeb a poklesly licenční poplatky hrazené do zahraničí. Nárůst obratu zaznamenala bilance zahraničního cestovního ruchu. Celkový obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání v prvním čtvrtletí o 11,8 procenta vyšší, přičemž vývoz stoupl o 81,5 miliardy korun a dovoz o 163,5 miliardy korun.
Bilance prvotních důchodů skončila v deficitu 17,8 miliardy korun, pasivní saldo meziročně kleslo o 8,3 miliardy korun. Bilance druhotných důchodů vykázala v porovnání s loňským prvním čtvrtletím o 0,7 miliardy vyšší schodek, dosáhl 22,8 miliardy korun. V růstu schodku se podle ČNB promítly hlavně vyšší sociální příspěvky a dávky ve vztahu k nerezidentům.
Kapitálový účet byl v prvním čtvrtletí v deficitu 5,1 miliardy korun, meziročně byl o 3,6 miliardy vyšší. "Na finančním účtu byl vykázán příliv finančních prostředků ze zahraničí (čisté výpůjčky ze zahraničí) 20,2 miliardy Kč vzhledem k rychlejšímu růstu pasiv před zvyšováním aktiv vůči zahraničí. Rezervní aktiva se zvýšila o 138,6 miliardy Kč," uvedla ČNB.