Průmyslová produkce v únoru poměrně výrazně zaostala za naším očekáváním, když meziměsíčně poklesla o 2,3 % a meziročně o 0,4 %. Částečně je na vině teplejší zima, která vedla k poklesu elektrické energie. Ale i bez tohoto efektu zůstal za očekáváním zejména výkon automobilového průmyslu a navazujících odvětví jako výroba pryžových a plastových výrobků. Poklesla také výroba ve strojírenství a vzhůru z důležitějších odvětví šla po sezónním očištění pouze výroba kovů.
Nové zakázky sice vypadají stále solidně (meziroční růst o 5,6 %), hlavní problém je tentokrát ovšem v (ne)schopnosti vyrábět. Zdá se, že před ruskou invazí byly výrobní řetězce stále v klíčových odvětvích českého průmyslu pod velkým tlakem a další měsíce přinesou v důsledku výpadků subdodávek z Ukrajiny (zejména kabeláže) a Ruska (kovy) ještě výraznější prohloubení těchto obtíží.
Současně vidíme, že průmysl na rozdíl od stavebnictví rozhodně nebojuje tak výrazně s nedostatkem zaměstnanců. V některých odvětvích (jako automotive) je podle průzkumů spíše problém stávajícím zaměstnancům najít práci, a to se odráží i v lehkém meziročním poklesu zaměstnanců v průmyslu.
Vzhledem k tomu, že v únoru byly již relativně opatrné i české domácnosti a maloobchod reálně stagnoval, budeme pravděpodobně nuceni přehodnotit náš odhad na HDP za první kvartál. Čerstvý nowcast (se všemi únorovými čísly) ukazuje již v prvním kvartále roku 2022 na stagnaci ekonomiky nebo jen velmi opatrný růst…