Polský zlotý a maďarský forint se dnes k euru propadly na historická minima a opce naznačují, že na hodnotě by mohly ztrácet i nadále. Česká koruna se k euru naposledy pohybovala u 25,75 za euro, nedaleko nejslabších úrovní dnešního dne. Podle některých ekonomů je na vývoji kurzu vidět, že Česká národní banka zřejmě pokračuje v intervencích proti oslabování koruny, které oznámila v pátek.
"Útěk investorů do bezpečných aktiv se citelně podepisuje i na vývoji měn našeho regionu, citelně oslabuje tak nejen polský zlotý a maďarský forint. Ve srovnání s polovinou února tak zlotý vůči euru oslabil o více než devět procent, forint pak o 11 procent. Oslabení koruny o necelých šest procent je v tomto ohledu slabší, což je dáno i přítomností ČNB na trhu, která brání výraznějšímu oslabování koruny," řekl dnes ČTK hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
"Koruna dopoledne oslabuje proti euru na 25,85 Kč/EUR. Blíží se tedy hranici, kde v pátek zasáhla ČNB. Ta má možnost korunu usměrňovat i dál a je otázka, zda by tak činila znovu jen po malých krocích," uvedl Tomáš Vlk z Patria Finance.
Polský zlotý krátce před polednem oslabil na nové rekordní minimum, k euru se poprvé dostal nad hladinu 5 PLN. Také forint dnes k euru sestoupil na rekordní minimum 394,3 za euro a v poklesu pokračuje šestým dnem za sebou. Maďarská měna tak podle Bloomberg patří k nejdotčenějším měnám v důsledku války na Ukrajině, a to i po nečekaně výraznějším zvýšení úrokové sazby maďarskou centrální bankou z minulého týdne. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se maďarská měna propadla o 7,3 procenta.
Druhý největší propad z 31 hlavních měn sledovaných Bloombergem nicméně zažil zlotý – hned po ruském rublu.
Nacenění opcí naznačuje, že oslabování obou měn být konec ještě nemusí. Prémie opcí na prodej zlotého proti euru nad nákupními opcemi, se rozšířila na pět procentních bodů, nejvíce od října 2011. Stejný ukazatel pro forint vystoupal na osmileté maximum.
Východoevropské země jsou kvůli své závislosti na dovozu ruských energií více vystaveny vývoji kolem Ukrajiny, především možnosti bojkotu ruského ropy. Přerušení ruských dodávek ropy a plynu má tedy potenciál podkopat tyto ekonomiky mnohem víc, než jaký dopad mívá na rozvíjející se ekonomiky obvykle nárůst cen ropy, podotkl jihoafrický reportér Bloombergu Robert Brand.
Polská centrální banka má zítra řádné měnové zasedání a může tedy v případě potřeby zareagovat vyšším než očekávaným růstem oficiálních úrokových sazeb, upozornil hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš v dnešním Rozbřesku. Ještě v pátek trh počítal s +50 bazickými body, ale ve světle posledního vývoje to podle něj může být více.
Bankovní radu ČNB čeká řádné jednání o úrokových sazbách až závěrem března. V pátek banka uvedla, že k intervencím na devizovém trhu nebude sdělovat bližší podrobnosti. Analytici oslovení ČTK řekli, že centrální banka zřejmě českou měnu nenechá oslabit k hranici 26 korun za euro, respektive nad ni.
Zdroje: ČTK, Bloomberg, Patria.cz