Včerejší ztráty amerického indexu S&P 500 završily nejhorší měsíc pro amerického akcie od výprodeje z loňského března, a první obchodní den posledního čtvrtletí nevypadá růžověji. Výrazně v červeném jsou po ztrátovém asijském obchodování také evropské akciové futures a ty americké klesají jenom o trochu méně.
Futures na index blue-chip eurozóny Euro Stoxx 50 klesají o -1,6 %, futures na FTSE 100 o -1,3 %, CAC 40 -1,3 % a futures na DAX o -1,5 %. Americké desetileté výnosy se sesunuly pod 1,5 %. Eurodolar se po ránu konsoliduje u 1,1581 EURUSD. Podobně je na tom česká koruna, která po čtvrtečním prudkém zhodnocení, daném agresivní Českou národní bankou, mírně oslabila nad 25,3 za euro. Jenom mírně svoje ztráty redukuje zlato a ropa se vzpamatovává z volatilní seance, během které Čína oznámila, že svým největším energetikám přikáže zajistit si dodávky za jakoukoli cenu. Svoje obavy z růstu cen následně vyjádřil Washington.
V Číně začal týdenní svátek a trh v Hongkongu byl dnes zavřený. S&P 500 včera zavíral na nejnižší hodnotě od července a za září odepsal skoro 5 %. Nejhůře se vedlo firmám citlivým na stav hospodářství, jako jsou průmyslové společnosti a finanční firmy.
Akcionáři společnost dnes hlasují o odštěpení divize výroby nákladních aut od luxusního segmentu Mercedes Benz, což by podle Bloombergu mohlo zvýšit valuace obou firem. Mercedes si chce ve firmě na náklaďáky nechat podíl 35 % a doufá, že ta se dostane do prestižního indexu DAX . Automobilka mezitím zvýšila svoji prognózu EBIT marže v automotive segmentu pro celý rok na 9,5 - 10,5 procenta, dosud počítala s horním koncem intervalu 7 - 9 procent.
Kromě toho jsou dnes na pořadu dne české ukazatele aktivity PMI za září, inflace v eurozóně a vystoupení zástupců Fedu z Clevelandu a Filadelfie. Na náladu amerických průmyslníků by mohl poukázat odpolední index ISM ze zpracovatelského sektoru, u které trh čeká jenom drobné zhoršení.
Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy
ze dne 30.09.2021