Problémy velké čínské realitní společnosti Evergrande se prohlubují. Čínské úřady oznámily bankám, aby neočekávaly, že firma příští týden uhradí předepsanou splátku dluhu. S odkazem na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Znamená to, že v Číně se zřejmě schyluje k jednomu z největších podnikových bankrotů v novodobé historii.
Na vývoj už zareagovala ratingová agentura S&P Global Ratings, která snížila hlavní úvěrový rating firmy a jejich součástí na stupeň CC. Podle analytiků S&P je zřejmé, že firmě došla finanční likvidita. Postup S&P Global naznačuje, že scénář úpadku firmy je prakticky jistý, upozorňuje agentura Reuters.
"Přístup k likviditě a financování se společnosti China Evergrande Group výrazně zužuje, jak ukázal oznámený prudký propad v tržbách, pokles hotovosti a pokračující využívání fyzických prostředků k vyrovnání závazků," uvedla ratingová agentura.
Čínské ministerstvo bydlení a rozvoje venkova tento týden svolalo poradu s bankami, na které jim sdělilo, že Evergrande neuhradí splátku dluhu plánovanou na 20. září. Firma ale s bankami nadále jedná o možnosti odkladu splátek či refinancování některých úvěrů, sdělily zdroje. Ty chtějí zůstat v anonymitě, protože jednání mají soukromou povahu.
Neschopnost splácet úvěry bankám je zatím nejzřetelnější známkou finančních problémů firmy, která je v současné době nejzadluženějším developerem na světě. Závazky Evergrande nyní přesahují 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč, dva biliony juanů). Pro srovnání - to je více než trojnásobek rozpočtu České republiky.
Čínské úřady už se chystají na restrukturalizaci podniku. Povolaly k tomu účetní a právní experty, aby finanční situaci realitní skupiny vyhodnotili. Politické špičky v Pekingu k tomu zatím jen mlčí, a není tedy jasné, zda dopustí, aby věřitelé společnosti Evergrande utrpěli významné ztráty. Ceny firemních dluhopisů ale naznačují, že investoři moc velké šance na záchranu nepředpokládají.
Evergrande jako zkratka
Evergrande se stala symbolem divokého čínského období výstavby a výpůjček. Bez přístupu k novému financování si teď nemůže dovolit zaplatit dodavatele, dokončovat projekty a zvyšovat zisků. Najala si proto poradce: mezi možnými scénáři jsou rozpad, finanční injekce ze strany státu, nebo skoupení kontrolního podílu ve firmě.
Srovnání s pádem americké investiční banky Lehman Brothers v roce 2008 analytici odmítají. Někteří investoři ale mají obavy z dalšího šíření.
Další obavy se týkají expozice na banky a odhodlání regulátorů tlačit na reformy realitního trhu, které by se nemusely obejít bez negativních účinků. Nejvíce by ale nyní mohla hrozit krize na realitním trhu s mnoha jinými zadluženými developery. Bleskový prodej firmy by mohl způsobit krach cen na tomto trhu. Celý sektor přitom představuje čtvrtinu čínské ekonomiky.
Rozsáhlá je také expozice Evergrande na banky. Podle dokumentu, který unikl v loňském roce a Evergrande ho pak označila za falzum, se závazky vztahují na více než 128 bank a přes 121 nebankovních institucí. Analytici berou tento dokument vážně. Data nicméně naznačují, že nesplácené úvěry u komerčních bank dosahovaly v minulém kvartálu zvladatelných 1,76 %. Čína má také v porovnání s USA mnohem přísnější dohled nad svým finančním systémem.
Veškeré dopady se tudíž zatím omezují na dluhopisový trh a akcie Evergrande a dalších developerů, jako jsou Guangzhou R&F Properties Co nebo Xinyuan Real Estate.
Akcie Evergrande klesly za 14 měsíců o zhruba 90 procent a jeho dolarové dluhopisy se obchodují 60 až 70 procent pod nominální hodnotou.
Pravděpodobný scénář?
Vláda v Pekingu pracuje na oddlužení v sektoru realit, takže finanční injekce pro Evergrande je teď nepravděpodobná, domnívá se James Shi z poskytovatele úvěrové analytik Reorg.
Stále více se tak objevují předpoklady, že kauza skončí řízeným krachem, kde bude snahou chránit menší investory, zatímco držitele dluhopisů čeká haircut. Jak poukazuje analytik Nomury, Evergrande je firmou se soukromým vlastníkem a vláda nebude mít zájem ho zachraňovat. Ani mu však nebude aktivně pomáhat dolů.
Zdroje: ČTK, Reuters