Jak dlouho trvá proměna holubice v jestřába? Rozbor včerejšího rozhodnutí Maďarské centrální banky (MNB) ukazuje na to, že zhruba dva měsíce. MNB nejenže zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 30 bazických bodů, ale dala i trhům jasně najevo, že obdobný krok lze očekávat i na příštím měnově-politickém zasedání, tj. 24. srpna. Jak přitom vyplývá z včerejšího komentáře viceguvernéra MNB Viraga, teprve zářijová inflační prognóza může naznačit, zda si centrální banka bude moci dovolit cyklus utahování měnové politiky zpomalit, či dokonce na čas zastavit.
Pro maďarský forint, který se v posledních několika dnech celkem trápil, jsou pochopitelně zprávy tohoto typu rajskou hudbou. Pokud totiž MNB v srpnu zvýší základní sazbu o dalších 30 bazických bodů, bude činit úrokový diferenciál proti eurovým sazbám (ECB) již 200 bazických bodů. V takové situaci bude pro spekulanta již velmi nákladné a riskantní zaujímat proti maďarské měně krátké pozice. Naopak sázka na forint bude o to snazší, víte-li, že Maďarsko má vysoce přebytkový běžný účet platební bilance a že vám kryje záda domácí centrální banka, která se rychle snaží zkrotit inflaci a inflační očekávání.
*** TRHY ***
CZK a dluhopisy
Koruna včera končila nad hranicí 25,70 EUR/CZK a nepohnulo s ní zatím ani zvýšení úrokových sazeb v Maďarsku. Před začátkem týdne mlčení mají dnes poslední šanci svým komentářem ovlivnit trh tuzemští centrální bankéři. Od jejich zasedání příští čtvrtek se čeká zvýšení sazeb a také nová prognóza ČNB, která bude co do výhledu sazeb ještě ambicióznější než ta současná.
Zároveň by měla poprvé obsahovat oficiální výhled pro rok 2023, takže trh dostane indikaci, s jakými sazbami počítá ČNB na takto vzdáleném horizontu. I dnes budou korunu ovlivňovat především zahraniční události, respektive zvýšená averze k riziku. Dluhopisový trh čekají tři emise dluhopisů se splatností šest až devatenáct let v maximálním objemu 11 mld. korun.
Zahraniční forex
Eurodolar setrval v prázdninovém módu a vyčkával na zasedání Fedu, které přijde na řadu dnes večer. Zasedání americké centrální banky se sice tentokrát obejde bez nové prognózy, avšak to neznamená, že by mělo být nudné. Trh především zajímá, zdali na tiskovce šéf Fedu Powell zmíní zahájení debaty o spuštění postupného útlumu měnové expanze. Powell, který zjevně tíhne spíše k holubičímu křídlu, bude dost možná v tomto důležitém bodě poněkud “mlžit”, přičemž dobrou záminkou k tomu může být šíření koronavirové delta varianty mezi neočkovanou částí populace USA. Dolaru se pak neutrální a lehce holubičí rétorika nemusí líbit.