Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana

Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana

17.04.2021 17:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Na počátku dubna zemřel držitel Nobelovy ceny za ekonomiku Robert Mundell. Jak na stránkách VoxEU píše Paul Krugman, šlo o ekonoma, který v padesátých a šedesátých letech prací na tématech měnových kurzů a světového obchodu předběhl svou dobu. Třeba proto, že hovořil o volném toku kapitálu a výrobních faktorů v celé světové ekonomice v době, kdy panovala řada protekcionistických a restriktivních opatření, včetně omezení toku kapitálu.

Krugman pokračuje s tím, že shrnout Mundellovu práci ale není jednoduché. Na jednu stranu se totiž tento ekonom proslavil řadou myšlenek a teorií, se kterými přišel již v mladém věku. Na stranu druhou ale výrazně podpořil svůj akademický věhlas v pozdější fázi své kariéry, „kdy se ale jeho argumenty často zdály být v konfliktu s těmi dřívějšími“. Krugman například tvrdí, že kdyby někdo četl Mundellův projev pronesený při příležitosti předání Nobelovy ceny, nemusel by věřit, že jej psal ekonom, který před několika desetiletími hovořil o hodně rozdílném pohledu na věc.

Mundell byl podle Krugmana značně ovlivněn zkušenostmi Kanady, která začala používat systém flexibilního měnového kurzu v době, kdy řada jiných zemí držela kurz pevný. Kanada tak učinila s cílem získat plně nezávislou monetární politiku, která by se v rámci snah o udržení pevného kurzu musela řídit tím, co dělají jiné země a centrální banky. Kanada tak byla i demonstrací takzvané „nemožné trojice“. Tedy nemožnosti mít zároveň pevný kurz, volný pohyb kapitálu a nezávislou monetární politiku.

Významná byla podle Krugmana i specifická geografická situace Kanady, která má obrovské území, ale populace je soustředěna na jeho omezené části. Konkrétně je populace rozdělena na východní a západní pobřeží a Mundella to vedlo k úvahám o optimálních měnových oblastech. Obě části se totiž ekonomicky liší a mají rozdílný trh práce a Mundell tak poukazoval na to, že u takových dvou oblastí se společnou měnou musí existovat volný pohyb práce a výrobních prostředků.

Krugman pokračuje příkladem Evropy, která v systému pevných měnových kurzů „prostě spoléhala, že Bundesbanka nastaví svou politiku tak, aby to vyhovovalo celému systému“. Mundellův původní model ale také počítal s volným tokem kapitálu, a tudíž s tím, že sazby budou ve všech zemích na podobných úrovních. K tomu ale očividně nedochází a Krugman v této souvislosti poukazuje na práci Mundellova žáka Rudigera Dornbusche. Ten v roce 1976 přišel s prací, podle které se sazby mohou lišit kvůli očekávanému pohybu měnového kurzu. Společná práce Mundella a Dornbusche pak podle Krugmana ukázala, že známý IS-LM model s předpokladem pomalých změn cen generuje „zajímavé a někdy vzrušující výstupy“.

Mundellovy názory na optimální měnové oblasti mohou být podle Krugmana nalezeny již v tom, co v roce 1953 psal Milton Friedman. Nicméně Mundell kladl důraz na nutnost mobility práce (a podle něj Kanada toto kritérium nesplňovala). Další ekonomové následně přidávali nové předpoklady fungující měnové unie. Například Paul De Grauwe na základě zkušeností z krize v eurozóně poukazoval na nutnost bankovní unie a ochotu centrální banky fungovat jako věřitel poslední instance.

Krugman míní, že eurozóna má do optimální měnové oblasti daleko, ale poukazuje na to, že Mundell byl nadšeným zastáncem eura. Jak je to s ohledem na jeho názory a realitu v eurozóně možné? Krugman míní, že ekonomovy názory z pozdější doby jsou už hůře interpretovatelné. Již studie z roku 1971, která se zaměřovala na dolar, obsahovala podle Krugmana nesourodou směsici úvah jdoucích od Friedmanova konceptu přirozené míry nezaměstnanosti ke globální vedoucí pozici Spojených států. To ale nic nemění na tom, že makroekonomie zaměřená na fungování globální ekonomiky je „do značné míry stavbou, kterou postavil právě Mundell. I přesto, že on sám se pak rozhodl setrvávat jinde.“

Zdroj: VoxEU

 
 

Čtěte více:

Jaká je relevance šedesátých let pro současnou ekonomickou situaci?
22.03.2021 15:40
Niall Ferguson z Hoover Institution se na Bloomberg Markets zamýšlel n...
Nový boom dvacátých let? Rosenberg poukazuje na pár podstatných rozdílů
16.03.2021 6:01
David Rosenberg pracoval jako ekonom pro Merryl Lynch, poté pro Gluski...
Život po pandemii nemusí být růžový, hrozí politická krize
29.03.2021 6:01
Jak očkování posiluje naději, že pandemie brzy skončí, množí se rychle...
Dalio o bitcoinu, deficitech a investicích
01.04.2021 6:39
Ray Dalio je známým investorem a častým hostem pořadů zabývajících se ...
Waller: Fed nikdy nebude brát v úvahu vládní dluhy
09.04.2021 11:08
V důsledku pandemie byla přijata masivní měnová a fiskální opatření, k...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu