Klidně přece změňte předmět svého vlastního(!) podnikání, změňte své zaměstnání a tím přispějte k těm náležitým a tolik potřebným strukturálním změnám. Nikdo Vám v tom nebrání. Jděte příkladem. Cože, Vás se to zrovna netýká? No, tak to potom prosím nechte na těch, kterých se to týká. Ano, ti kteří nevyužijí současné podpory ke změně, a po odeznění krize se ukáže, že jejich místo na trhu už neexistuje, ty to doběhne až potom, po krizi. Důležité je ale, že tyhle strukturální změny proběhnou v situaci, kdy ekonomika nebude již čelit koronavirové krizi. To, že se ten problém odsouvá, není něco, co bychom měli kritizovat. Je to naopak to nejlepší načasování (odsun do budoucna, kdy epidemie pomine) kdy bude možné danou situaci úspěšně řešit (restrukturalizovat). No a ty italský, řecký, portugalský rozpočty samozřejmě udržitelné budou. Proč taky ne? Neexistuje jediný rozumný důvod proč by měly být problematické. To, že si myslíte, že velký státní dluh je neřešitelný problém, neznamená, že tomu tak skutečně je. Ve skutečnosti jde jen o zcela mylný a nesmyslný názor, který nás vede do (neexistující) slepé uličky.
Richard Fuld
V tom případě to ale šéfkobliha dělal špatně, když tvrdil, že se snaží snižovat schodky rozpočtu. Správně nás měl pořádně zadlužit, minimálně tak jako v Řecku. Pak bysme lehli na lehátko a čekali, až nás někdo zachrání...
qwer
Nicméně souhlasím s Vámi, že jako cíl si zvolit právě snížení schodků veřejného rozpočtu, bylo špatně. Když ale lidé byli tak zblblí tou doktrínou "rozpočtové odpovědnosti", že mu ani nic jiného, než deklarovat, že bude usilovat právě také o snížení státního zadlužení, vlastně ani nezbylo. Jak podlé, že? Ale jak účinné! :-)
Richard Fuld
Ale kdepak! Pokud ekonomika šlape, inflace a nezaměstnanost je nízká a růst HDP mírný a současně jsou veřejné finance v podstatě vyrovnané, pak je vše v nejlepším pořádku. Stát není od toho, aby takový stav nějak vylepšoval tím, že se víc zadluží a přiměje ekonomiku k většímu výkonu. Na druhé straně se ale stát a jeho bezedný rozpočet velmi dobře hodí k záchraně ekonomiky v krizi. V takovém případě je namístě, aby se stát zadlužil tak, jak je třeba k udržení co největší části ekonomiky v chodu a možnost sekat takovéto státní dluhy jsou pak pro obyvatelstvo a firmy pravým požehnáním a nikoliv problémem. Představa, že roli zachránců májí hrát jiné státy, než právě ten stát, který je "zachraňován", je samozřejmě úplně bláznová a absurdní. A podle toho taky ta "záchrana" Řecka, které "zachraňovaly" ostatní státy, ECB a MMF dopadla. Katastrofálně. Každý stát si musí pomoci sám a právě k tomu má možnost se zadlužit právě tak, jak je třeba. Peníze ze státního zadlužování ale nejde zneužívat k nějakému vylepšování ekonomiky. To se samozřejmě může vymknout z rukou. Jestli už jste za touto hranou, ukazuje výše inflace, která by začala nadměrně růst a pak je třeba, aby centrální banka začala zvyšováním sazeb ekonomiku brzdit.
Richard Fuld