Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. Návrh nepočítá se zrušením superhrubé mzdy. Ministerstvo financí o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Celkové příjmy rozpočtu by měly činit včetně peněz z EU 1,487 bilionu korun a výdaje 1,807 bilionu korun. Ministerstvo financí návrh poslalo vládě. Kabinet by měl rozpočet schválit a předložit Sněmovně do konce října.
"Většina faktorů způsobujících vyšší schodek má dočasný charakter a plně odezní po návratu zdravotní a ekonomické situace do normálu," uvedlo ministerstvo.
Návrh podle něj zohledňuje přetrvávající dopady pandemie koronaviru, vládní opatření k jejich zmírnění a dlouhodobé priority vlády. Rozpočet tak počítá s růstem důchodů na základě zákonné valorizace o 839 korun měsíčně, což přijde rozpočet na 29,5 miliardy korun. Dále návrh například obsahuje 19 miliard korun na zvýšení platů učitelů, vyšší výdaje na zdravotnictví, vyšší výdaje na dávky v nezaměstnanosti v důsledku vývoje ekonomiky nebo nárůst investic na 186,9 miliardy korun. Zároveň ministerstvo očekává pokles daňových příjmů, příjmů z pojistného na sociální zabezpečení nebo pokles příjmů z dividend u firem, kde má stát podíl. Jde například o Letiště Praha.
"Předložený rozpočet přináší rekordní investice do budoucnosti České republiky a zásadně navyšuje výdaje do zdravotního systému, které jsou nezbytné pro úspěšné zvládnutí boje s pandemií a které pocítí pacienti na kvalitě poskytovaných zdravotních služeb. Zvyšuje také životní úroveň důchodců a posiluje české školství. Je to rozpočet, který přináší perspektivu v brzké uzdravení naší ekonomiky a co nejrychlejší návrat k předkrizovému vývoji," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Předseda poslaneckého klubu TOP 09, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek na twitteru uvedl, že deficit 320 miliard předčil jeho nejhorší očekávání. "Vláda se rozhodla zemi vydrancovat. Kdybychom postupovali jako Němci, bylo by to max. 150 mld, ale už v následujících letech 20, 10. Naše vláda navrhuje stamiliardové schodky několik let. Musíme to zastavit," uvedl.
Daňové příjmy mají podle návrhu rozpočtu stoupnout na 736 mld. Kč
Daňové příjmy státního rozpočtu by v příštím roce měly stoupnout na 736 miliard korun z letošních plánovaných 664 miliard korun. Složená daňová kvóta vyjadřující daňovou zátěž by měla příští rok stoupnout na 33,9 procenta z letošních 33,5 procenta. Vyplývá to z materiálů ministerstva financí k návrhu státního rozpočtu na příští rok, který má ČTK k dispozici. Podle dřívějších vyjádření ministerstva financí ovšem zvýšení daňové kvóty automaticky neznamená, že se zvyšuje daňové zatížení obyvatelstva. V roce 2019 byly daňové příjmy rozpočtu 764 miliard korun.
Složená daňová kvóta vyjadřuje podíl daní včetně cla a povinných příspěvků na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění na hrubém domácím produktu.
Z daně z přidané hodnoty by měl rozpočet získat 299,3 miliardy, zatímco pro letošní rok naplánovalo ministerstvo financí 290,3 miliardy korun. Z digitální daně by měl stát příští rok získat podle materiálu 2,5 miliardy korun. Daň z příjmu firem by měla příští rok stoupnout na 89,4 miliardy korun z letošních 77,8 miliardy korun.
Zároveň by stát příští rok již neměl získat nic z daně z nabytí nemovitých věcí, která byla letos zrušena. Letos inkaso ministerstvo odhaduje na 3,2 miliardy korun a loni bylo 13,9 miliardy korun.
Celkové příjmy rozpočtu by měly podle ministerského návrhu činit včetně peněz z EU 1,487 bilionu korun a výdaje 1,807 bilionu korun. Schodek úřad naplánoval na 320 miliard korun. Ministerstvo financí přitom vycházelo ze zářijových odhadů vývoje ekonomiky, podle kterých by v příštím roce měla ekonomika růst o 3,9 procenta.
Deficit veřejných financí by měl podle odhadů ministerstva financí příští rok činit 4,9 procenta HDP, zatímco pro letošek počítá s deficitem 6,4 procenta. Celkový veřejný dluh by pak měl stoupnout příští rok na 42,7 procenta HDP z letošních 39,4 procenta HDP. Loni byly veřejné finance v přebytku 0,3 procenta a dluh byl 30,2 procenta.
Schodek rozpočtu podle rozpočtové rady přesahuje zákonné limity
Schodek státního rozpočtu na příští rok 320 miliard korun, který navrhlo ministerstvo financí, přesahuje podle Národní rozpočtové rady rámec daný již rozvolněným zákonem o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Rada to uvedla na twitteru. Návrh navíc nezahrnuje zvažované zrušení superhrubé mzdy, upozornila rada.
Podle dřívějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by reálný výpadek příjmů veřejných rozpočtů měl být zrušením superhrubé mzdy a zavedením 15procetní daně z příjmu něco přes 70 miliard korun, z toho 50 miliard korun připadá na státní rozpočet. Dnes v České televizi potvrdila, že v návrhu rozpočtu není započten daňový balíček 2021, protože je v tuto chvíli před druhým čtením a není znám výsledek tohoto hlasování.
"Z hlediska plnění zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti bude nicméně rozhodující až finální podoba státního rozpočtu. Návrh může ještě ve vládě i Sněmovně doznat podstatných změn," upozornila rozpočtová rada.
Pro letošek 500 miliard korun
Sněmovna schválila v červenci zvýšení letošního schodku rozpočtu na 500 miliard korun kvůli dopadům šíření koronaviru. Původně ministerstvo naplánovalo pro letošní rok schodek 40 miliard korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.
Ze střednědobého výhledu na roky 2022 až 2023, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že v roce 2022 by mohl být schodek státního rozpočtu 286 miliard korun a v roce 2023 pak 252 miliard korun.
Základní ukazatele rozpočtu včetně peněz z EU a dalších finančních mechanismů, jako jsou například norské fondy.
(Zdroj: čtk, MF ČR, Patria)