Investiční fond energetické skupiny prodal americkému svůj podíl v izraelské společnosti CyberX, která se specializuje na průmyslovou kybernetickou bezpečnost. to uvedl v dnešním sdělení. Konkrétní částku nesdělil, nabídka za jeho podíl v CyberX ale prý výrazně překonala jeho minimální požadovanou návratnost. Izraelský list Haaretz v květnu napsal, že za celou platformu zaplatí podle zdrojů 165 milionů USD.
INVEN CAPITAL oznámil vstup do CyberX loni v březnu, kdy se připojil k několika dalším mezinárodním venture kapitálovým fondům. Svoje podíly teď prodali i všichni ostatní investoři.
„Nabídka společnosti za náš podíl v CyberX významně překonala naši minimální požadovanou návratnost, navíc se jednalo o 100% odkup na základě dohody všech akcionářů, což se pojí se speciální prémií. Jsme rádi, že kupující zaručí kontinuitu a urychlení vývoje bezpečnostních produktů, což do budoucna může využít i naše mateřská společnost ,“ uvedl v dnešním prohlášení Petr Míkovec, generální ředitel INVEN CAPITAL.
INVEN CAPITAL funguje pět let a po loňském prodeji lídra domácích bateriových systémů sonnen investorovi jde podle pro tento investiční fond o další výhodný prodej.
CyberX dodává na míru připravená řešení pro firemní kybernetickou bezpečnost, která dokážou snižovat rizika případných výpadků výroby a předcházejí bezpečnostním selháním, ekologickým incidentům nebo krádežím duševního vlastnictví. INVEN CAPITAL funguje jako fond, podle dřívějších informací má k dispozici až pět miliard korun a ročně prověřuje stovky investičních příležitostí. Pro INVEN CAPITAL byl CyberX druhou izraelskou investicí po společnosti Driivz, která nabízí modulární systém pro řízení sítí nabíjecích stanic. Podíl v CyberX držel investiční fond 15 měsíců.
Nákupní cenu za firmu, založenou v roce 2013, na svém blogu nezmiňuje ani . Ten hodlá čerstvě akvírovanou společnost integrovat do své nabídky platforem pro zabezpečení internetu věcí. CyberX tam bude součástí divize vedené Yuvalem Eldarem, generálním ředitelem Microsoftu pro bezpečnost internetu věcí.
„Tyto sítě jsou dnes často neřízené, neopravované a pro IT neviditelné, takže původci hrozeb mohou snadno obcházet stávající kontroly (…) S tím, jak se prohlubuje digiální transformace a průmysl 4.0, jsou dnešní ředitelé pro informační bezpečnost zodpovědní za ochranu před trojnásobkem attack surface (útoky na veškeré části informačního systému, na které útočit lze) než před několika lety,“ uvedl ve svém sdělení CyberX. Mezi technologické partnery této firmy patří podle dřívějších informací mimo jiné společnosti IBM, Deutsche Telekom, Palo Alto Networks, DXC Technology, Splunk, Optiv nebo McAfee.
Zdroje: , Haaretz, https://blogs.microsoft.com/, https://cyberx-labs.com/blog/microsoft-acquires-cyberx/, ČTK