Letecká společnost Cathay Pacific Airways si zajistila záchranný plán za 39 miliard hongkongských dolarů (HKD; pět miliard USD; 119 miliard Kč), který jí pomůže vypořádat se s dopady koronavirové krize. Plán už schválila vláda Hongkongu, která převezme část akcií výměnou za podíl ve firmě. Vlajková letecká společnost Hongkongu se tak stala další v řadě, která přijala pomoc vlády, aby krizi přežila.
Plán předpokládá, že nová vládní agentura nazvaná Aviation 2020 koupí akcie Cathay Pacific za 2,6 miliardy dolarů. To bude část z celkové nabídky, která může činit až 33 miliard hongkongských dolarů. Vláda tak v letecké společnosti získá šestiprocentní podíl. Aerolinky také obdrží od agentury Aviation 2020 úvěr v objemu 7,8 miliardy HKD, podotýká agentura AP.
Společnost Cathay Pacific plán sama navrhla, aby snížila riziko bankrotu. Cestování letadlem se totiž prakticky zastavilo kvůli omezením, jež vlády zavedly, aby zmírnily šíření koronaviru.
"Cílem je pomoci ochránit roli Hongkongu jako předního mezinárodního uzlu pro leteckou dopravu v regionu, stejně jako dlouhodobý hospodářský rozvoj Hongkongu, a přitom vládě zajistit přijatelnou návratnost," řekl novinářům ministr financí Paul Chan. Vláda podle něj ale nemá zájem stát se dlouhodobým akcionářem Cathay Pacific, a nemá ani v úmyslu zasahovat do rozhodování managementu.
Vláda se podle ministra rozhodla do aerolinek investovat, protože dividendy z prioritních akcií jí vynesou od čtyř do 7,5 procenta. Průměrný výnos investičního portfolia hongkongského státního investičního fondu Exchange Fund dosahuje 3,7 procenta, upozornil ministr.
Cathay Pacific patří k největším leteckým společnostem v Asii. Firmu v roce 1946 založili dva piloti, jeden Australan, druhý Američan, ve snaze zajistit přepravu zboží mezi Austrálií a Čínou. Dnes podnik včetně poboček zaměstnává více než 34.000 lidí. Firma kvůli koronaviru odstavila většinu letadel a zajišťuje převážně jenom nákladní leteckou dopravu.
Pomoc vlády si zajistily i některé další aerolinky, včetně francouzské společnosti Air France nebo německé Lufthansy. O formě státní pomoci jedná i česká společnost Smartwings.