Americký Senát schválil návrh zákona, který by mohl zamezit obchodování s akciemi řady čínských podniků na burzách ve Spojených státech. Návrh zákona ale ještě musí schválit americká Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump.
Zákon požaduje, aby zahraniční firmy registrované na burzách v USA dodržovaly americké předpisy pro audit a další finanční pravidla. Firmy podle zákona musejí rovněž sdělit, zda jsou vlastněny nějakou vládní institucí či zda nad nimi mají kontrolu. Zákon lze aplikovat na všechny zahraniční podniky, které usilují o přístup k americkému kapitálu, podle zákonodárců je však zaměřen především na Čínu, informuje server CNBC.
Čínské firmy, jako je například Alibaba či , získaly od roku 1997 prostřednictvím primárních veřejných nabídek akcií (IPO) ve Spojených státech přes 66 miliard dolarů (více než 1,6 bilionu Kč), píše list WSJ. Akcie některých z největších čínských firem kótovaných na americkém trhu, včetně a Alibaby, následkem toho v New Yorku klesají, zatímco širší trh roste.
Návrh zákona, představený senátorem Johnem Kennedym, republikánem z Louisiany, a Chrisem Van Hollenem, demokratem z Marylandu, vyžaduje, aby firmy doložily, že nejsou pod kontrolou zahraniční vlády. Pokud společnosti nebudou moci prokázat, že pod takovou kontrolou nejsou, anebo pokud PCAOB nebude moci provést audit dané společnosti po dobu tří po sobě jdoucích let, aby zjistila, zda není pod kontrolou zahraniční vlády, bude obchodování cenných papírů této společnosti na burze zakázáno.
Nad miliardami dolarů plynoucích do velkých čínských korporací, z nichž většina přitéká z penzijních fondů a univerzitních nadací hledajících tučné výnosy, nyní bliká výstražná kontrolka. Poplach narostl také proto, že americké peníze financují snahu technologických gigantů získat vedoucí roli od umělé inteligence, přes autonomní řízení až po sběr dat na internetu.
"Nechci se dostat do nové studené války," řekl Kennedy ve sněmovně a dodal, že chce, aby „Čína hrála podle pravidel“. "Společnosti kótované na burze by se měly držet stejných standardů a tento návrh zákona zavádí rozumné změny na úrovni podmínek hry a poskytuje investorům transparentnost, kterou potřebují, aby mohli činit informovaná rozhodnutí," uvedl Van Hollen ve svém prohlášení. "Jsem hrdý na to, že se nám dnes podařilo, aby s obrovskou podporou obou stran prošel, a vyzývám naše kolegy ze Sněmovny, aby jednali rychle."
Návrh Sněmovny a Trumpovy tweety
Přísnější dohled USA by mohl potenciálně ovlivnit budoucí plány soukromých čínských korporací ohledně listingu, a to od jmen jako Ant Financial až po ByteDance podporovaný společností SoftBank. Ale od loňska, kdy se začalo diskutovat o čím dál vyšších požadavcích na zveřejňování informací, již mnoho čínských společností kótovalo své akcie v Hongkongu, popř. tak plánuje učinit, řekl James Hull, pekingský analytik a manažer portfolia u Hullx. "Všechny čínské subjekty kótované na americkém trhu jsou v nadcházejících letech potenciálně zasaženy," uvedl. "Větší zveřejňování informací může ublížit některým menším společnostem, ale riziko od PCAOB ohledně informací už tu nějakou dobu je, takže by to neměl být pro nikoho šok."
Čínské podniky registrované na burzách v USA se v posledních týdnech navíc dostaly do centra pozornosti kvůli skandálu s nadhodnocováním tržeb v účetnictví čínského řetězec Luckin Coffee. Řetězec loni vstoupil na americký burzovní trh Nasdaq , ten mu ale teď kvůli skandálu plánuje zrušit registraci. Poslanec Brad Sherman, kalifornský demokrat, ve svém prohlášení počínání burzy Nasdaq ohledně vyřazení Luckin Coffee připomněl s tím, že vedoucí pracovníci přiznali, že od dubna do prosince 2019 falšovali tržby ve výši 310 milionů dolarů. "Chválím naše protějšky v Senátu za to, že se rozhodli tento kritický problém řešit," řekl Sherman. "Pokud by tato legislativa již byla uzákoněna, američtí investoři do Luckin Coffee by se pravděpodobně vyhnuli ztrátám miliard dolarů."
Vedoucí sněmovny projednávají legislativu (i předchozí návrh zákona schválený Senátem, který sankcionuje čínské úředníky za porušování lidských práv vůči muslimským menšinám) s poslanci a členy příslušných výborů, uvedl asistent za demokraty. Opatření Senátu (S. 945) je příkladem rostoucího potlačování Číny, které roste jak v obchodu, tak i v dalších otázkách.
Zákon přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Spojenými státy a Čínou dost napjaté, nejnověji kvůli pandemii způsobené koronavirem. Washington například tvrdí, že Čína sehrála významnou roli v tom, že se koronavirus z Číny rozšířil do celého světa. Republikánští poslanci v posledních týdnech uvolnili stavidla legislativě zaměřené na trestání Číny za to, že neposkytovala více informací nebo že alespoň nebyla aktivnější při omezování cestování v době, kdy se koronavirus začal šířit z města Wu-Chan.
Ve středu večer eskaloval svou rétoriku proti Číně i Trump a naznačil, že vůdce Si Ťin-pching stojí za „dezinformačním a propagandistickým útokem na Spojené státy a Evropu“. "Všechno pochází shora," napsal Trump v řadě tweetů. Dodal, že Čína „zoufale“ chce, aby prezidentský boj vyhrál bývalý viceprezident Joe Biden.
Zdroj: ČTK, Bloomberg