Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jsou investoři připraveni na změnu uvažování?

Jsou investoři připraveni na změnu uvažování?

21.04.2020 17:43

Kdy se věci vrátí k normálu? Minulý týden jsem si na konci jedné úvahy dovolil zmínit, že se k němu možná začneme vracet až ve chvíli, kdy si uvědomíme, že v nejednom případě o žádný normál nešlo. Což by samozřejmě znamenalo, že bychom se k němu vlastně již ani nechtěli vracet. Je to trochu takový ekonomický koan, k němuž dnes chci připojit naprosto praktický příklad, který jsem tu také již nakousl dříve. Netýká se ničeho jiného než pohledu na atraktivitu a finanční zdraví obchodovaných firem (a nejen jich).

Předpandemiový „normál“ na akciovém trhu sebou nesl i to, že investoři lačnili po dividendách a odkupech a moc se neptali, kde na ně firmy berou peníze. Tento můj pohled opírám o nejednu firmu, které jsem se zde věnoval. A u které jsem poukazoval na to, že míra dluhy financovaných odkupů, popřípadě dividend, již podle mne překročila zdravou hranici. Hezký agregátní pohled před několika dny přinesli na FTAlphaville, respektive analytici ze Zion Research. Shrnuje jej následující graf, který ukazuje rozdělení firem podle toho, jak moc jejich volný tok hotovosti FCF pokrýval po roce 2010 odkupy. 74 firem mělo odkup ve výši 0 – 20 % FCF, u 40 naopak byly odkupy vyšší než FCF a u 27 bylo FCF dokonce negativní a odkupy přesto probíhaly.

001

Můžeme říci, že firem s odkupy blížícími se tomu, co vydělaly, či vyššími, podle grafu zase není tolik. Lepší by možná byl pohled na odkupy a dividendy dohromady –  počty firem by se při něm určitě posunuly doprava. Každopádně po desetiletí odkupů dividend) financovaných z nemalé části dluhy, se nyní dostáváme do situace, kdy firemní sektor opět vztahuje ruce k vládě a prosí o pomoc. Tím nechci říci, že na současný obrovský šok se dalo nějak připravit – i firma s hromadou hotovosti a nulovými dluhy by měla problém současné restrikce a sociální distancování ustát, pokud by trvalo delší dobu. Na druhou stranu to ale nic nemění na tom, že jsou i menší šoky a i u tohoto je velký rozdíl, pokud jsou dluhy vysoko, nebo velmi nízko. Pokud je rozvaha silná, či slabá.

Zion Research také vzal poslední finanční výkazy firem a podělil výši hotovosti a jejích ekvivalentů závazky splatnými do jednoho roku. Výsledné číslo můžeme zjednodušeně interpretovat jako část roku, na kterou mají firmy bez dalších příjmů dostatek hotovosti. Podle výsledků je na tom v tomto ohledu nejlépe zdravotní péče (1,18) a hlavně informační technologie (1,82). Naopak nejmenší takto definovaný finanční polštář mají utility (0,03), či sektor zboží běžné spotřeby (0,19) – zde můžeme tvrdit, že jde o nejméně rizikové sektory, což možná ovlivňuje uvažování managementu o potřebné výši zásobní hotovosti. Například Verizon má polštář ve výši 0,09, Campbell Soup 0,01, ale Activision 26,6, Incyte 58,7. 

Celou věc můžeme vnímat tak, že doposud byla heslem dne maximalizace zisků s tím, že bylo automaticky kladeno rovnítko mezi tímto přístupem a maximalizací hodnoty firmy. Koncept maximalizace podle mne je a byl stále relevantní. Protesty proti němu jsou podle mne dány spíše tím, co si do něj vkládáme a jak jej vnímáme. Nyní bychom si mohli například častěji připomínat, že do hodnoty firmy vedle výše zisků promlouvá i riziko firmy. Jednoduchý příklad: Pokud budeme mít firmu, která bude ročně pro své akcionáře generovat 10 a její rizikovost bude taková, že požadovaná návratnost dosáhne 10 %, hodnota vlastního jmění tu bude 100 (10/0,1). Pokud firmě kvůli změně strategie klesnou zisky na 8 , ale zároveň významně omezí svou rizikovost a požadovaná návratnost klesne na 5 %, hodnota vlastního jmění vzroste na 160 (8/0,05). Onen pokles rizikovosti může být mimo jiné dán i tím, že posílí svou rozvahu, sníží dluhy, zvýší zásobu likvidních aktiv (zvýší onen finanční polštář zmíněný výše). 

Nyní si vezměme ještě jeden praktický příklad: Firma se snaží optimalizovat svůj pracovní kapitál: Minimalizuje výši zásob a pohledávek, dodavatelům se naopak snaží co nejvíce prodloužit dobu splatnosti faktur. V pracovním kapitálu jí tak nezůstávají peníze – pohledávky a zásoby financují závazky z obchodního styku. Jenže přijde nějaký šok, který naruší výrobní vertikálu, zásoby dojdou, není z čeho vyrábět. Firma následně přijme jinou politiku – zásoby neminimalizuje, ale bere v úvahu i labutě jiných barev než sněhově bílé. S růstem tržeb jí tak zůstává část provozního toku hotovosti v pracovním kapitálu a volný tok hotovosti je nižší. Ovšem riziko kleslo – v principu také to, co jsem popsal výše. Klíčová otázka: Jsou, nebo spíše budou v budoucnu akcionáři a investoři něco podobného oceňovat (doslova)? Co pro nás bude novým normálem?


 

Čtěte více:

Čína by mohla považovat levný tech za příležitost. Evropa se chce bránit
21.04.2020 5:45
Evropa je již dlouho přitažlivým místem pro čínské firmy, které zde ch...
Sumner: Epidemická záhada Singapuru a Jižní Koreje a monetární efekt Chucka Norrise
21.04.2020 15:47
V Hollywoodu se říká, že „nikdo neví nic“. Míní se tím, že nikdo není ...
Ropa poprvé zamířila do záporného teritoria. Co bude dál?
21.04.2020 12:50
Futures na West Texas Intermediate na červen jsou v New Yorku v součas...
Cena ropy Brent po 18 letech klesla pod 20 dolarů za barel
21.04.2020 13:06
Cena severomořské ropy Brent se dnes poprvé za 18 let propadla pod h...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
12:41Marks o investování: Do problémů lidi nedostává to, co neví, ale to, co ví úplně jistě. A není to pravda
11:42Výroba aut v prvním pololetí vzrostla na 774.310 vozů, nejvíce od vzniku ČR
10:50Evropské akcie se před ECB posouvají do zeleného  
10:23TSMC věří v pokračující rozmach AI, navyšuje výhled tržeb
9:02Rozbřesk: ECB si dnes po červnovém snížení sazeb vybere pauzu. Koruna klidná
8:46Dnes oznámí ECB výši sazeb, Francie otestuje apetit po dluhopisech a futures jsou zelené  
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  
15:25Johnson & Johnon ve čtvrtletí zvýšil tržby i zisk, překonal očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)