Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Němci, roušky a celoevropské koronadluhopisy

Víkendář: Němci, roušky a celoevropské koronadluhopisy

11.04.2020 7:54
Autor: Redakce, Patria.cz

„Tak, jak tomu je po celé zemi, nemají ani zaměstnanci nemocnice v Eschweileru dostatek ochranných prostředků. Její ředitel dal proto na Facebook zoufalou žádost, aby lidé šili roušky doma a poskytli je nemocnici,“ píše německý der Spiegel. Tímto nedostatkem tedy netrpíme jen my, ale i lidé a zdravotnický personál v řadě dalších zemí. Der Spiegel tvrdí, že Německo nedokázalo včas získat potřebné zásoby ochranných prostředků a nyní vláda „nechává lidi zmatené ohledně toho, zda nosit roušky i přesto, že jde o logický krok ve snaze omezit šíření infekce“. Mimo to Spiegel tvrdí, že Německo nakonec bude muset pro vlastní dobro couvnout v otázce koronadluhopisů. 

Der Spiegel poukazuje na Rakousko, kde jsou roušky povinné při návštěvě obchodů. Virolog Alexander Kekulé pak tvrdí, že povinné nošení roušek v současné situaci dává jednoznačný smysl. A platilo by to i o prostém bavlněném tričku umístěném před ústa. Der Spiegel cituje i další experty – například George Gao z čínského centra pro kontrolu šíření a prevence nemocí CDC se domnívá, že Evropa a USA dělají obrovskou chybu v tom, že nezavádí plošné nošení roušek.

Podle průzkumů je nyní pro povinné nošení roušek asi 57 % Němců, proti je 35 %. Vláda však zavedení tohoto pravidla doposud odmítá. Hlavním argumentem ale není podle Spiegelu to, že by vláda roušky považovala za neefektivní. Problémem je jejich nedostatek. Jinak řečeno, nelze požadovat povinné nošení roušek, když je vláda nebyla schopna zajistit pro všechny. Na jednání vlády podle Spiegelu zaznělo například to, že jihokorejský Samsung poskytuje každému ze svých zaměstnanců dvě roušky na den, ale „to by v Německu možné nebylo“. 

Virologové, kteří německé vládě radí, jsou podle Spiegelu daleko od shody na tom, zda povinnost nošení roušek zavést, nebo ne. Populace je tak zmatena a řada lidí se nakonec ptá, proč doktoři roušky nosí, ale u obyčejných lidí by to prospěšné nebylo. Ti, kteří jsou proti rouškám, argumentují možným falešným pocitem bezpečí. A další, včetně kancléřky Angely Merkelové, zase tvrdí, že rouška může napáchat více škody než užitku, pokud není nošena správně a je na tváři příliš dlouhou dobu. Lékař a hygienik Walter Popp tvrdí, že v této oblasti bylo zpracováno velmi málo vědeckých studií, i přesto je ale podle něj zřejmé, že roušky jsou přínosné. 

Der Spiegel tvrdí, že německá vláda na straně nákupu dostatečného množství roušek zaspala, nyní požaduje, aby textilní společnosti vyráběly roušky a velké firmy jako VW daly svým zaměstnancům k dispozici ty, které mají na skladě. Podle odhadů ale jen německé nemocnice potřebují roušky a respirátory ve standardu FFP2 v počtu 17 milionů na měsíc. A k tomu 45 milionů běžných roušek. Der Spiegel navíc dodává, že globální trh s ochrannými pomůckami tohoto typu se stal „divokým Západem“, agresivně se na něm pohybují například Američané. 

Koronadluhopisy

Der Spiegel se také věnuje diskusi o eurodluhopisech vydaných s cílem financovat snahy o zastavení epidemie a pokrytí ekonomických ztrát. Německá vláda ale tyto obligace odmítá a Der Spiegel to považuje za krátkozraké. Podle něj vláda buď nechápe, jak lehkovážný tento přístup je, nebo to pochopit nechce, protože se bojí, že její souhlas by zvedl popularitu pravicové AfD, která dříve těžila ze schválení pomoci Řecku. 

Německá vláda by podle Spiegelu měla lidem po pravdě říci, že alternativa k eurodluhopisům neexistuje. Politici ale namísto toho naznačují, že vše by nakonec stejně zaplatili tvrdě pracující Němci, protože „Italové to s penězi neumí“. Takové argumenty již zazněly tolikrát, že kdyby vláda nyní změnila kurz, mohlo by to podle Spiegelu vypadat jako politická prohra. Jenže současná epidemie přinesla do zemí jako Itálie a Španělsko „lidskou a medicínskou tragédii“. A nemá to co dělat s údajným nezodpovědným hospodařením v minulosti. 

Der Spiegel se ptá, zda by si Německo nemělo vzpomenout, kdo mu pomáhal po druhé světové válce. Eurozóna pak podle něj nyní čelí existenční krizi a společné dluhopisy by „trochu zvedly náklad dluhu Německa, ale výrazně ulevily Itálii“. Berlín si to může dovolit, Řím by ale bez podobné pomoci nemusel být již brzy schopen získat na trzích další zdroje. Řešením tak může být alespoň francouzský návrh na koronadluhopisy, které by měly omezenou dobu existence a zdroje z nich získané by měly předem jasně definované použití. Podle Spiegelu by i ty byly důkazem, že „v tom jeden druhého nenecháme“ a že Evropa je něčím víc než jen „spojenectvím egomaniaků“. V neposlední řadě by takové dluhopisy byly velmi bezpečným investičním nástrojem, který „po dlouhé době nabízí nějaký výnos“. 

Zdroj: Der Spiegel



Čtěte více:

Víkendář: Masivní pomoc firmám? Ano, ale s přísnými podmínkami
22.03.2020 9:30
Wall Street a Fed se připravují na to, že firemnímu sektoru bude muset...
Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
28.03.2020 7:36
„V prohlášení Bank of England týkajícím se programu nákupu aktiv se na...
Víkendář: Nenechme se při poskytování pomoci obalamutit jako při poslední krizi
29.03.2020 11:18
Podpora firemního sektoru je nutným krokem pro zmírnění ekonomického d...
Víkendář: Kdo by měl nyní pracovat a kdo ne
04.04.2020 9:45
Současná pandemie je šokem, který úplně změní situaci na trhu práce. N...
Víkendář: Čína měla dobře fungující varovný systém, měl jen jednu vadu
05.04.2020 9:37
Čína měla již na počátku této epidemie k dispozici varovný systém, kte...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data