Hospodaření státního rozpočtu skončilo letos v lednu ve schodku osm miliard korun. Loni v lednu rozpočet vykázal přebytek 8,8 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Výsledek rozpočtu byl ovlivněn platbami do rozpočtu EU, meziročně vyššími platbami do Státního fondu dopravní infrastruktury nebo růstem platů učitelů a důchodů, uvedl úřad. Současně jde o první lednový schodek od roku 2003, informovala agentura Reuters.
Hospodaření rozpočtu očištěné o peníze z EU by v lednu podle MF skončilo schodkem 6,8 miliardy korun. V lednu 2019 by byl rozpočet v přebytku 4,2 miliardy korun.
Celkové příjmy rozpočtu v lednu meziročně stouply o 2,4 miliardy na 124,1 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 5,8 miliardy na 109,7 miliardy korun. Nejvyšší meziroční zlepšení vykázalo inkaso DPH s růstem o 1,7 miliardy korun, tedy o 5,6 %. I přes zpomalování dynamiky mezd a platů v ekonomice zůstaly nejdynamičtěji rostoucími daňovými příjmy daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a příspěvky z pojistného na sociální zabezpečení, uvedlo ministerstvo ve zprávě.
Celkové výdaje rozpočtu v lednu meziročně stouply o 19,1 miliardy na 132,1 miliardy korun. Ve výdajích státního rozpočtu se již v lednu projevila řada priorit vlády. Neinvestiční transfery územním rozpočtům odráží růst platů pedagogických i nepedagogických pracovníků na středních a základních školách o 10 %, a stejně tak 5% valorizaci příspěvku na výkon státní správy, uvedl úřad. Dalším významným faktorem na výdajové straně byla žádost Evropské komise o úhradu dvou měsíčních plateb do rozpočtu Evropské unie již v lednu, dodalo ministerstvo.
Zdroj: Reuters
Vývoj státního rozpočtu ČR po jednotlivých měsících:
Zdroj: Reuters
Rozpočet pro rok 2020 byl schválen s deficitem 40 miliard korun.
Zdroje: ČTK, Reuters