Prezident USA Donald Trump nařídil letecké útoky, které v Iráku zabily jednoho z nejsilnějších generálů Íránu. Globální trhy se ze strachu z prohlubování konfliktu na Blízkém východě otřásly.
Kásim Sulejmání, který vedl milice rozšiřující moc Íránu v celém regionu, byl v Bagdádu zabit americkým dronem, uvedlo včera večer americké ministerstvo obrany ve svém prohlášení. Americký prezident Donald Trump nejprve tweetoval obrázek americké vlajky. Dnes odpoledne na Twitteru uvedl, že "Generál Kásim Sulejmání po dlouhou dobu zabíjel nebo těžce ranil tisíce Američanů a chystal se zabít mnohem více ... ale byl chycen! Byl přímo i nepřímo zodpovědný za smrt milionů lidí, včetně nedávného velkého počtu PROTESTUJÍCÍCH zabitých v samotném Íránu. Zatímco Írán to nikdy nebude schopen přiznat, Sulejmání byl v zemi nenáviděn a báli se ho. Nejsou tak zarmouceni, jak vůdci tvrdí vnějšímu světu. Měl být vyřazen před mnoha lety!"
"Na pokyn prezidenta podnikla americká armáda rozhodující obranné kroky na ochranu personálu USA v zahraničí zabitím“ Sulejmáního, oznámilo ministerstvo. "Generál Sulejmání aktivně vyvíjel plány na útok na americké diplomaty a členy služby v Iráku a v celém regionu. “
Futures na ropu v Londýně a New Yorku následně vzrostly o více než 4 %, zlato rozšířilo zisky, dluhopisy přidaly a akciové futures se snížily a ukončily tak býčí náladu, která ve čtvrtek vytlačila S&P 500 na nový rekord. Index Stoxx Europe 600 sklouzl téměř ve všech odvětvích. Většina akcií v Asii ztratila dřívější zisky.
Americké útoky vymrštily cenu ropy Brent v Londýně až na 69,16 USD za barel, tj. na nejvyšší cenu od útoků na ropnou infrastrukturu Saúdské Arábie. Ropa West Texas Intermediate v New Yorku dosáhla až na 63,84 USD za barel, nejvyšší denní růst od května.
Index Hang Seng v Hongkongu klesl o 0,2 %, akcie klesly o 0,57 %. Čínské kontinentální akcie byly smíšené – smíšený šanghajský index byl mírně nižší při asi 3 083,79 b., zatímco složený index Šen-čen přidal 0,27 % na přibližně 1760,85 bodů.
Akcie ropných společností regionálně zaznamenaly zisky. Australský Santos přidal 2,31 %, zatímco Beach Energy prudce vzrostl o 3,17 %. Akcie a CNOOC kotované v Hongkongu rovněž stouply, a to o 3,05 %, resp. 1,85 %.
Akcie Lufthansy (viz graf níže) a dalších aerolinek naopak po prudkém zdražení ropy klesají o 7,4 %, -7,2 %, Ryanair -2,8 %, International Airlines Group -2,6 %.
"Jedná se o seismickou událost v regionu," řekl Jason Bordoff, bývalý úředník Obamovy administrativy, který nyní pracuje na Columbia University. "Takhle se dostane americko-íránská spirála vzájemných odvet mimo kontrolu. Reakce Íránu bude drsná a smrtící. A určitě může zahrnovat i eskalující útoky na energetickou infrastrukturu."
Smrt Sulejmáního, který vedl revoluční gardy Kuds, vyvolala obavy investorů z rostoucího napětí mezi USA a Íránem, kterého by mohlo vést až k ozbrojené konfrontaci, do které lze snadno zatáhnout i více zemí. Tlaky, které mezi oběma zeměmi narůstaly měsíce, se zkomplikovaly rozsáhlými protesty v Iráku a Íránu.
Všichni íránští vůdci americký útok odsoudili a slíbili odvetu. Nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chomejní se zavázal pomstít Sulejmáního vrahy. Státní tisková agentura Tasnim uvedla, že vláda vyhlásila třídenní smutek. "Vražedníci, kteří mají na svých podlých rukou krev Sulejmáního a dalších mučedníků z nočního incidentu, čeká tvrdá odveta," řekl Chomejní.
Íránský prezident Hassan Rúhání také řekl, že Írán „se pomstí“, zatímco ministr zahraničí Džavad Zaríf na Twitteru odsoudil zabití jako „akt mezinárodního terorismu“ a uvedl, že USA „nesou odpovědnost za všechny důsledky svého zlovolného dobrodružství.“
Zdroj: Bloomberg, CNBC