Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč jsou americké trhy podle mne hodně našponované

Proč jsou americké trhy podle mne hodně našponované

19.08.2019 17:43

Americké akcie si letos připisují asi 15 %, na konci července to bylo dokonce 20 %. Valuace jsou také znatelně výše, zatímco růstová očekávání míří dolů. Podle některých názorů dává růst cen a valuací i přesto smysl, protože klesly výnosy vládních obligací. Podle mne to moc smyslu nedává a trh je velmi našponován.

Následující graf ukazuje vývoj valuací amerického, evropského a japonského trhu. V první řadě si můžeme všimnout, že v roce 2015 se PE těchto trhů pohybovala na nejbližších úrovních za sledované období, pak se ale evropský a japonský trh utrhl od toho amerického, a to tím horším směrem. Obecně to znamená jediné – investoři hodnotili a hodnotí rizikový a ziskový výhled v USA lépe než u zbylé dvojky. Kontrariánsky smýšlející investor by se mohl na obrázek dívat tak, že Evropa a Japonsko jsou podhodnoceny, ale historie zas a znovu ukazuje, že takové uvažování může vést ke spáleným investičním prstům.

Pokud se zaměříme na americký trh, zjistíme, že valuace se z lokálního dna na přelomu minulého a letošního roku hodně rychle zotavily na současnou úroveň PE kolem sedmnácti. Což s ohledem na historii není málo. V podstatě se pohybujeme blízko horní úrovně toho, kam až se valuace dokázaly po roce 2015 vyšplhat:

2

Nabízí se tedy otázka, na čem ony vysoké valuace stojí. V principu je táhnou tři faktory – bezrizikové sazby a rizikové prémie, dohromady určující výši požadované návratnosti. A očekávaný růst zisků, respektive dividend. Následující graf ukazuje, jak jsou postupně osekávána očekávání růstu zisků pro celý letošní rok:

0

Takže si shrňme dosavadní poznatky: Na konci roku 2018 byly valuace trhu mnohem níže (pod 15), ale čekalo se, že letos zisky obchodovaných společností porostou o nějakých 10 %. Nyní jsou valuace znatelně výše (17), ale čeká se, že zisky porostou jen o 2 %. Na to, abychom tento pozoruhodný jev nějak vysvětlili, máme tři možnosti:

Za prvé, krátkodobý růstový výhled se sice výrazně zhoršil, ale zlepšil se výhled dlouhodobější. Mě osobně to s ohledem na vývoj v americké i globální ekonomice připadá jako velmi nepravděpodobné. A podle konsenzu k tomu také nedošlo, naopak. Podle čísel od pana Yardeniho a Thomson Reuters byla dlouhodobá (pětiletá) růstová očekávání u zisků obchodovaných společností na konci minulého roku nad 15 %, nyní jsou cca na 13 %

Za druhé, prudce klesla nejistota na trhu a hlavně rizikové prémie. Opět: S ohledem na to, co se děje v globální ekonomice a v USA na ekonomické i neekonomické rovině, mi to nepřijde jako velmi pravděpodobné. Takže zbývá:

Za třetí: Musely klesnout bezrizikové výnosy a čeká se jejich další znatelný pokles. K tomu samozřejmě došlo, desetileté americké vládní obligace nyní vynáší jen 1,55 %. Stačí to na eliminaci zhoršených růstových očekávání a růst valuací?

PE si můžeme z hlediska popsaného fundamentu konkrétně rozepsat jako výplatní poměr (poměr dividend k ziskům) dělený požadovanou návratností (bezrizikové výnosy plus riziková prémie) sníženou o očekávaný růst. Dejme tomu, že výplatní poměr se nezměnil a riziková prémie také ne. Výnosy vládních obligací od počátku roku klesly asi o jeden procentní bod. To by samo o sobě ospravedlňovalo nějaký růst valuací od počátku roku do nynějška.

Jenže tu je i zmiňovaný pokles růstových očekávání, který nesmíme ignorovat už proto, že je neoddělitelnou odvrácenou stranou poklesu sazeb a výnosů obligací – sazby jdou dolů právě proto, že se zhoršuje výhled. Dejme tomu, že vyloženě dlouhodobá růstová očekávání klesla také jen o 1 procentní bod (tedy ne o cca 2 procentní body, jak by naznačovala pětiletá čísla od Thomson Reuters). Pak bychom ospravedlnili to, kdyby PE bylo na stejné úrovni jako na počátku roku. Jenže ono je znatelně výše a fundamentální „karty“ nám došly.

Můžeme samozřejmě začít uvažovat o tom, že Fed, či dokonce americká vláda nenechají trh zkolabovat. Nebo věřit, že přes všechny povrchové tenze nakonec bude dosaženo nějaké smysluplné dohody mezi Čínou a USA. Či že současná slabost globální ekonomiky je opět pouze přechodným jevem. Přál bych si, aby tomu tak bylo a vše se v klidu usadilo.

Výše uvedeným chci ale ukázat, že současné ceny a valuace amerických akcií je docela těžké napasovat na pár rozhodujících fundamentálních čísel. A je ošemetné nechat se uchlácholit tím, že vše je v pořádku, protože sazby jdou dolů. Nebo že jsme se v Q2 vyhnuli ziskové recesi. Pravidelnější čtenář mých příspěvků mi může namítnout, že o našponovanosti trhů tu hovořím již dlouho. Ano, je to pravda. Výše uvedené ale není žádným detailem.

 

Čtěte více:

Zlaté pravidlo moudrých vládců a jeho dopad na ekonomiku
09.08.2019 17:40
Lao-c' údajně napsal své „malé velké“ dílo Tao te ťing pouze kvůli str...
Po nás potopa, nebo pokoj a prosperita?
12.08.2019 18:38
Predikce dělám nerad, zejména co se týče budoucnosti. U ní je podle mn...
Akcie ohrožené konzumním vrcholem
16.08.2019 6:19
Banka Goldman Sachs před necelým měsícem tvrdila, že americká ekonomik...
Pozitivní šok v globální ekonomice a peněžní jev jménem inflace
16.08.2019 17:54
Známý investor Ed Yardeni na svém pozorně sledovaném blogu uvažuje nad...

Váš názor
  •  
    20.08.2019 13:40

    Taky je nutné vzít v potaz, z jakých titulů je počítno to průměrné P/E. Takovej Neflix nebo Amazon s tím průměrným P/E řádně zamává. V reálu existuje velké množství zajímavých amerických společností s nízkým P/E. Evropa je celkově tak nějak předražená. Navíc svázána všemi možnými regulacemi, co jen existují. Takže za mě jsou USA rozhodně zajímavější...
    qwer
Aktuální komentáře
18.07.2024
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
12:41Marks o investování: Do problémů lidi nedostává to, co neví, ale to, co ví úplně jistě. A není to pravda
11:42Výroba aut v prvním pololetí vzrostla na 774.310 vozů, nejvíce od vzniku ČR
10:50Evropské akcie se před ECB posouvají do zeleného  
10:23TSMC věří v pokračující rozmach AI, navyšuje výhled tržeb
9:02Rozbřesk: ECB si dnes po červnovém snížení sazeb vybere pauzu. Koruna klidná
8:46Dnes oznámí ECB výši sazeb, Francie otestuje apetit po dluhopisech a futures jsou zelené  
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  
15:25Johnson & Johnon ve čtvrtletí zvýšil tržby i zisk, překonal očekávání
15:13Výrobce brýlí EssilorLuxottica kupuje za 1,5 miliardy USD oděvní značku Supreme

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/24 Q2, Bef-mkt)
Blackstone Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
DR Horton Inc (06/24 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (06/24 Q2, Bef-mkt)
PPG Industries Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
7:00EQT AB (03/24 Q1)
7:00Nokia Oyj (06/24 Q2)
7:20Volvo AB (06/24 Q2)
12:05Domino's Pizza Inc (06/24 Q2)
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/24 Q2)