Rychlý úbytek a stárnutí populace v zemích střední a jihovýchodní Evropy by mohl podstatně brzdit hospodářský růst oblasti a její sbližování s vyspělejšími evropskými ekonomikami. Prohlásil to dnes náměstek výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Tchao Čang. Celková populace v regionu podle něho klesne do roku 2050 v důsledku stárnutí a migrace o 12 procent, přičemž počet pracovních sil se sníží o 25 procent.
Tchao Čang hovořil především o členech Evropské unie a kandidátských zemích, které byly dříve součástí komunistického bloku, upozornila agentura Reuters. V posledních letech tento region opouští mnoho lidí, kteří hledají uplatnění v zámožnější západní Evropě.
"Snižující se nabídka pracovních sil a nižší produktivita starších pracovníků, spolu s větším tlakem na veřejné finance, by mohly stát země asi jedno procento hrubého domácího produktu ročně," řekl Čang.
Příjem na obyvatele v regionu má do roku 2050 vzrůst na 60 procent úrovně západní Evropy ze současných 52 procent. Bez současných demografických tlaků by region mohl podle Čanga ve stejném období dosáhnout 74 procent.
Hospodářský růst členských zemí EU ve střední a jihovýchodní Evropě by se letos měl většinou pohybovat mezi 2,6 a 4,6 procenta, zatímco EU má celkově docílit 1,4 procenta.
Státy střední, východní a jihovýchodní Evropy by ve snaze zmírnit faktory oslabující růst měly přijmout politická rozhodnutí, jako je najímání více zahraničních pracovníků, vytváření pobídek pro návrat kvalifikovaných pracovníků a stimulování více žen a starších lidí k pracovním aktivitám, doporučil Čang. Navrhl rovněž větší využívání technologií prostřednictvím zvýšení míry robotizace.
"Mnoho zaměstnanců se obává, že roboti nahradí lidské pracovníky. Ale v tomto regionu zvyšující se automatizace splývá s růstem zaměstnanosti," řekl Čang.
Představitelé MMF také doporučují reformu vzdělávání a investice do školení pracovníků v oblasti technologie a automatizace, napsala agentura Reuters.