Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Cena ropy ve volném pádu: bude se opakovat kolaps z roku 2014?

Rozbřesk: Cena ropy ve volném pádu: bude se opakovat kolaps z roku 2014?

14.11.2018 9:12
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Kartel OPEC má zaděláno na pořádný problém. Byť to ještě před několika týdny vypadalo na poklidný konec roku, nyní se ceny ropy ocitly ve volném pádu. I přes verbální intervenci Saúdské Arábie ztratila ropa Brent od začátku října již 25 %, přičemž jen během včerejšího dne to bylo 7 %. Rekordní dvanáctý den v řadě již klesá také cena lehké americké ropy (WTI). Co se na ropném trhu vlastně děje?

Ve zkratce řečeno, trh je vystrašen z významného převisu nabídky nad poptávkou v následujících měsících. Na jednu stranu k tomu přispěla Trumpova administrativa rozvolněním původně „nejtvrdších sankcí v historii“ na Írán, když udělila výjimky na dovoz íránské ropy. Na druhé straně zde máme podstatné navýšení těžby jak od Saúdské Arábie (10,7 mil. barelů denně), tak i Ruska, které dokonce těží na post-sovětském maximu (11,4 mil. barelů denně). 

Nejpozoruhodnější je však růst těžby ve Spojených státech, kde probíhá druhá vlna břidlicové revoluce. Především díky ní se USA staly po více než 40 letech opět největším producentem surové ropy a v tomto roce budou samy s to uspokojit celý přírůstek globální poptávky po ropě (přibližně 1,5 mil. barelů denně).

Právě nejistota ohledně kondice globální poptávky je přitom druhým faktorem, který ropnému trhu nedá spát. Nejenže dynamika globálního růstu zpomaluje, ale stále živé je i téma obchodního konfliktu nebo všudypřítomných problémů rozvíjejících se trhů (Turecko, Argentina apod.). V neposlední řadě je pak na stole i otázka zpomalující čínské ekonomiky. Její role je přitom - z pozice největšího importéra ropy na světě - klíčová, a to nejen pro ropu, ale komoditní trhy obecně. 

Aktuální situace tak až nápadně připomíná rok 2014, kdy odstartoval jeden z největších kolapsů cen ropy v historii. Saúdská Arábie se tehdy rozhodla hájit vlastní tržní podíl na úkor cen, a tak produkci oproti očekávání navýšila. Teď stojí opět před stejným dilematem – chránit tržní podíl nebo cenu ropy? Poslední – ne zrovna pozitivní – zkušenost může sloužit jako varování. Nakonec, Saúdská Arábie již signalizovala ochotu omezit těžbu a prodloužit úspěšnou kooperaci s Ruskem. Vzhledem ke kolabujícím cenám však bude potřeba artikulovat dostatečně kredibilní závazek. Tím by nemělo být nic jiného než pokles těžby minimálně o 1 mil. barelů denně, a to již na prosincovém jednání států OPEC+ ve Vídni. 

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna se stále drží blízko nad úrovní 25,90 EUR/CZK, nicméně otestovat si šestadvacítku si stále netroufla. Politická nejistota spojená s rizikem pádu vlády ji nechává v klidu. Ostatně na dění na politické scéně česká měna nebyla nikdy příliš citlivá. Ba co víc, ukazuje se rovněž, že necitlivá začala být koruna i na rozšiřující se úrokový diferenciál. Zdá se, že ačkoliv prognóza ČNB nepočítá s dalším růstem úrokových sazeb v roce 2019, toto téma ze stolu hned tak nezmizí. Zvlášť, když se koruně vůbec nechce následovat trajektorii narýsovanou výhledem centrální banky. 

Prognózu ČNB přitom čeká další „test“ v podobě předběžného odhadu HDP za třetí kvartál. Centrální banka je sice optimističtější než trh, když předpokládá akceleraci ekonomiky (HDP +2,7 %), nicméně odradit ji od dalšího zvýšení sazeb může snad jen výrazně horší výsledek ekonomiky nebo silná koruna.

Zahraniční forex

Ačkoliv se Itálie nehodlá podrobit bruselským rozpočtovým nařízením, tak eurodolar si dnes po ránu vede lépe. Důvodem jsou spekulace, že britský kabinet by dnes mohl schválit dohodu o brexitu. Zprávy tohoto tipu pochopitelně pomohly nejen euru, ale i britské libře.

Odpoledne bude nicméně eurodolar bedlivě sledovat data za americkou jádrovou inflaci (za říjen). Ta setrvá nad 2 %, což by mělo udržet dolar silný.

Živo bude i v emerging markets. Zatímco rubl bude trápit padající ropa, zlotý s forintem budou konfrontováni s výsledky HDP za třetí kvartál.

Ropa

Cena ropy Brent včera propadla až pod hranici 65 USD/barel, tj. téměř o 7 %, čímž nadobro vymazala veškeré letošní zisky (viz úvodník). V problémech zůstává rovněž americká lehká ropa WTI, jejíž cena klesá již rekordní dvanáctý den v řadě. Obava z blížícího se převisu nabídky ropy nad poptávkou ropný trh zcela ochromila. Zásadní tak nyní bude kredibilita závazku obnovení těžebních limitů ze strany kartelu OPEC a Ruska. K tomu by měly státy přistoupit již na svém prosincovém zasedání (6.12.). 


 

Čtěte více:

Odražení na Wall Street se nekoná, ropa Brent -7,1%
13.11.2018 22:00
Burzy v zámoří po včerejším „výplachu“ nepřinesly významnější uzdraven...
Německá ekonomika ve 3. čtvrtletí poprvé po třech letech klesla
14.11.2018 8:27
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletím klesla ve srovnání s předchozím...
Itálie návrh svého rozpočtu navzdory přání EK nezmění
14.11.2018 8:33
Italská vláda rozpočet s deficitem ve výši 2,4 procenta hrubého domácí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.01.2025
17:08Automobilce Tesla vloni poprvé za více než deset let klesl celoroční odbyt
17:06Japonská, švýcarská a australská inflační výjimečnost a predikce od Goldman Sachs
17:05Wall Street roste, ale na úvod zaváhala s Teslou a střídá směry  
15:40Akcie rozvíjejících se trhů se po slabém začátku roku 2025 blíží korekci
15:19Čínská automobilka BYD loni zvýšila prodej o 41 procent na 4,3 milionu vozů
12:59Investiční výhled 2025: Strategie  
11:22Cena plynu pro trh EU na počátku obchodování stoupla nejvýše od října 2023
11:13Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky
11:00Deepwater: Nepříjemná realita u technologických akcií
9:17Rozbřesk: Česká ekonomika ve volebním roce 2025
9:00Ukrajina včera zastavila tranzit plynu do EU. Na Česko to vliv mít nebude, negativně se projeví hlavně na Slovensku
8:53První obchodní den roku 2025: Evropský inflační cíl na dosah, čínské akcie klesají a futures jsou zelené  
7:06Pokračování americké akciové výjimečnosti?
01.01.2025
16:05Inflace a sazby v příštích dvou letech – cíl stále jen na dosah?
12:08Investiční výhled 2025: Solidní ekonomický růst, ECB s pevnější cestou než Fed  
8:11Akcie 2025: Valuace nejsou přehnaně vysoko, rok přinese spíše mírnější zisky?
31.12.2024
22:00Závěr roku se na Wall Street nevydařil, ale S&P 500 za celý rok +24 %. Které tituly rostly nejvíce?  
17:09Globální ekonomika v roce 2025: Návraty ke starému „normálu“, čínské překračování pasti středních příjmů a americko – evropské inflační přestřelování?
16:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zveřejnění vnitřní informace
14:00Investiční výhled 2025: Politika zůstává ve středu dění, kroky nastupující americké vlády podstatně ovlivní rok 2025  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data