Většina investorů během pádu do poslední finanční krize prodělávala, ale některým z nich se podařil opak. Jak poukazuje CNBC, příběhy několika z nich se staly předlohou pro filmy či knihy a tito lidé „inspirovali ostatní ke snaze odhalit další blížící se propad trhu“. Podstatou úspěchu těchto investorů byly krátké pozice otevřené na aktivech, jejichž cena následně prudce klesla a učinila tyto pozice vysoce ziskové. Byl to ale jen šťastný zásah, nebo odraz schopnosti správně odhadnout trh? Určitou odpověď dává CNBC, která přináší pohled na pokračování investičního příběhu několika hvězd finanční krize.
David Einhorn už několik měsíců před pádem Lehman Brothers na jedné investiční konferenci tvrdil, že tato banka je ve vážných problémech, a ty se kvůli ní mohou přenést na celý trh. Potvrdil, že jeho investiční společnost Greenlight má na bance krátké pozice, a tudíž sází na propad ceny jejích akcií. „V posledních letech ale Einhorn zápasí. Jeho fond Greenlight Capital vydělal v roce 2017 jen 1,6 %, zatímco index S&P 500 posílil o 19,4 %. A letos to bude ještě horší, protože fond ke konci srpna ztrácel téměř 25 % své hodnoty. Jeho šéf tvrdí, že je to kvůli jeho zaměření na hodnotové investice, kterým trh moc nepřeje,“ píše CNBC.
Za hvězdu byla po finanční krizi považována i Meredith Whitney, která se mimo jiné proslavila svou analýzou banky . V říjnu 2007 tvrdila, že banka musí omezit své dividendy, protože je špatně vedena. Následně odešel ředitel a banka dva týdny po zveřejnění analýzy skutečně osekala své dividendy. Whitney ale po roce 2010 už tak úspěšná nebyla. V roce 2010 predikovala vážné problémy na trhu s obligacemi municipalit, k nim ale nikdy nedošlo. Pak založila svůj vlastní hedge fond, který ale zase v roce 2015 rychle zavřela, protože dosahoval ztrát. Nyní pracuje pro společnost Arch Capital Group a spravuje akciové investice.
Známým jménem je i John Paulson, jehož hedge fond mezi lety 2007–2009 vydělal 200 miliard dolarů díky sázkám proti hypotéčnímu trhu. On sám si přišel na 4 miliardy dolarů, ale v posledních letech už miliardy prodělával. Aktiva jeho fondu se propadla z 38 miliard dolarů roku 2011 na současných asi 9 miliard dolarů a příčinou odlivu peněz je zejména nízká návratnost fondu. Paulson Partners Enhanced fund klesl v roce 2017 o 35 % a v roce 2016 dokonce o 49 %.
Díky filmu „The Big Short“ je dobře známý i investor Steve Eisman, který jako správce hedge fondu sázel proti hypotéčním derivátům a jeho fond díky tomu během finanční krize zdvojnásobil svou hodnotu. Jenže ani on v následujících letech své úspěchy zopakovat nedokázal. Založil svou vlastní společnost Emrys Partners, která ale nedokázala vytvářet dostatečné zisky a Eisman ji v roce 2014 zavřel.
Zdroj: CNBC