Blíží se desetileté výročí pádu investiční banky Lehman Brothers a investoři po letech víceméně “bezstarostného” růstu vyhlížejí nová nebezpečí. Pokud mluvíme o bezstarostném růstu, tak je třeba říci, že se jedná primárně o USA. Evropa si prošla po pádu Lehman Brothers dvojitou recesí a některé ekonomiky včetně Itálie začaly rozumně růst až v minulém roce. Hrozí tedy dnes vyspělým ekonomikám podobné nebezpečí?
Zdá se, že podobné dluhem nafouknuté nerovnováhy ve vyspělých ekonomikách nevidíme. Zvlášť eurozóna si prošla v posledních deseti letech poměrně dlouhým obdobím odbourávání finanční páky v soukromém sektoru a na některých místech (jako Itálie) fakticky pokračovala až do dneška. Nerovnováhy ale vznikly jinde.
Dobrým indikátorem zranitelnosti/náchylnosti vůči vypuknutí nové finanční krize je analýza finančního cyklu - dlouhodobého cyklu, ve kterém se spolu pohybují úvěry v soukromém sektoru a ceny aktiv. Na rozdíl od běžného hospodářského cyklu trvá v průměru o poznání delší dobu - 10 a více let. My jsme tyto indikátory sestavili na základě metodologie Banky pro mezinárodní platby. Většina zemí eurozóny je v tuto chvíli podle našich výpočtů ve vzestupné fázi finančního cyklu. USA jsou sice poblíž vrcholu, ale tam se ještě mohou bez problémů nějakou dobu pohybovat. Vrchol finančního cyklu ale označkovala řada rozvíjejících se trhů - podle našich indexů, ne nepřekvapivě, k nejzranitelnějším patří Argentina (donucená během včerejška k řadě nových mimořádných opatření), Turecko nebo Jihoafrická republika. Z velkých ekonomik je to pak především Čína, zatímco Brazílie nebo Rusko, zdá se, trpí o poznání nižšími nerovnováhami. Tak jako tak se zdá, že nové finanční napětí/krize nastartuje spíše mimo vyspělý svět…, tedy pokud nás nepřekvapí nepředvídatelná politika (Itálie, jednání o brexitu a další).
TRHY
CZK a dluhopisy
Koruna nehledě na solidní růst mezd během včerejška zůstala spíše v defenzivě a pohybuje se dál v okolí 25,70 EUR/CZK. Zdá se, že ani další domácí čísla (maloobchod, průmysl) české měně příliš nepomohou.
Zahraniční forex
Zatímco výprodej v emerging markets pokračoval i včera, tak na eurodolarovém trhu byla situace vcelku klidná. Dolar dokonce nebyl schopen zužitkovat velmi dobrá čísla týkající se podnikatelské nálady v průmyslu (ISM). Euro naopak podpořily zprávy z Itálie, kde to vypadá, že nová vláda se smíří s jen mírně expanzivním rozpočtem. Pokud se budou dále utahovat italské rizikové prémie, tak euro může klidně dále posilovat.
Zatímco forint se zlotým musí i nadále sledovat dění na trzích v emerging markets (TRY či ZAR), tak polská měna by měla dnes sledovat i zasedání polské centrální banky. To se zřejmě ponese (opět) v neutrálním až mírně holubičím módu.