Pravděpodobnost britského odchodu z EU bez dohody s EU je podle guvernéra Bank of England Marka Carneyho „nepříjemně vysoká“. Podle serveru Politico ale guvernér zároveň tvrdí, že britský finanční systém by byl schopen takový šok ustát.
Carney v pátek v rozhovoru pro BBC uvedl, že banky si prošly příslušnými zátěžovými testy a jejich výsledky naznačují, že v případě potřeby budou schopny poskytovat úvěry. Během posledních sedmi let pak britský finanční systém ztrojnásobil objem svého kapitálu, jeho likvidita se zvýšila desetkrát. Měl by tedy být podle guvernéra připraven na negativní šoky, ať již přijdou odkudkoliv.
Nejhorší scénář, se kterým zátěžové testy pracovaly, počítal s tím, že ceny realit se propadnou o více než třetinu, sazby se zvýší téměř o 4 procentní body, nezaměstnanost se dostane na 9 % a produkt se během recese sníží o 4 %. Carney zdůrazňoval, že nejde o predikce dalšího vývoje, ale o snahu modelovat nejhorší možný vývoj. Finanční systém podle něj „bude připraven i na tuto nepravděpodobnou možnost“. K tomu dodal, že v britském finančním systému existuje ještě několik problémů, které ale mají mezinárodní povahu a banky samy je nevyřeší.
Libra na Carneyho slova reagovala oslabením a zastánci brexitu jeho komentáře týkající se brexitu kritizují s tím, že jde o politicky motivovaná slova. Ta přitom přišla po čtvrtečním hlasování o zvýšení sazeb, které má podle guvernéra představovat další krok při „omezeném a postupném zvyšování“. To by mělo dostat inflaci k cíli ve výši 2 %, nyní se nachází na 2,4 %. BoE byla založena v roce 1694 a podle Carneyho byla průměrná sazba za dobu jejího trvání na 5 %, nicméně v současné době se nedá očekávat, že by se sazby k této úrovni byť jen přiblížily. Příčinami jsou zejména strukturální změny v britské ekonomice i v ekonomice globální.
Carney odmítl názor, že BOE nyní zvyšuje sazby proto, aby si vytvořila prostor pro jejich snižování po brexitu. „Sazby zvyšujeme, protože je to s ohledem na stav ekonomiky vhodné. Jednání o brexitu mohou mít řadu výsledků, a nyní vstupujeme do jejich klíčové fáze. U řady možných scénářů by sazby měly být právě tam, kde se nyní nacházejí, nebo o něco výše. Ale existují další scénáře, které by vyžadovaly snížení sazeb. Počkejme, co se skutečně stane, jak budou jednání pokračovat a jak bude vypadat období přechodu,“ uvedl guvernér BoE.
Zdroj: Politico