Prezident Miloš Zeman jmenoval osm měsíců po sněmovních volbách a pět měsíců po demisi menšinové vlády ANO nový kabinet. Znovu jej vede šéf hnutí ANO Andrej Babiš, kterého prezident jmenoval podruhé premiérem už 6. června. Po vleklém sporu o jméno ČSSD nominovaného ministra zahraničí Miroslava Pocheho, kterého odmítá jak prezident Miloš Zeman tak lídři KSČM, o jejíž podporu se nová Babišova vláda ve Sněmovně bude muset opírat, je lídr ČSSD Jan Hamáček jak ministrem vnitra, tak zároveň ministrem, pověřeným vedením ministerstva zahraničí.
První Babišova vláda v lednu nezískala důvěru poslanců a od té doby úřadovala v demisi. V nynější vládní sestavě ministry za ANO doplňují zástupci ČSSD. O důvěru by měla druhá Babišova vláda požádat poslance za dva týdny, spoléhat přitom bude na toleranci KSČM. Komunisté o postoji k vládě rozhodnou v sobotu, neskrývají však výhrady.
Koaliční vláda ANO a ČSSD má ve dvousetčlenné Sněmovně jen 93 poslanců, potřebuje proto při hlasování o důvěře i hlasy KSČM. Komunistům ale vadí, že ve vládě zůstanou ministři zdravotnictví a dopravy Adam Vojtěch a Dan Ťok (za ANO), nepřijatelný je pro ně Poche. Navíc je rozladilo, že s nimi premiér Babiš nominace do vlády nekonzultoval a nedodržel podle nich dohodu o složení dozorčí rady státem ovládané společnosti . Konečné slovo bude mít v sobotu ústřední výbor KSČM.
Pravicová opozice kritizuje zejména fakt, že poprvé v polistopadové historii bude vláda závislá na komunistech. Za pohrdání minulostí považuje to, že Zeman takovou vládu jmenuje v den výročí popravy Milady Horákové, který si Česko připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu. Vadí jim i někteří ministři, zpochybňují například Taťánu Malou (ANO) jako novou šéfku spravedlnosti.
Z navržených ministrů se v posledních dnech nejvíce skloňovalo jméno Miroslava Pocheho, kterého sociální demokraté navrhli do čela české diplomacie. Zeman opakovaně zdůraznil, že kvůli jeho postoji k migraci a k Izraeli či jeho někdejšímu působení v pražské politice ho nejmenuje, ačkoliv Babiš ho oficiálně navrhl prezidentovi společně s dalšími kandidáty na ministry. Ministerstvo zahraničí tak dočasně povede společně s resortem vnitra předseda ČSSD Jan Hamáček, Poche by měl působit ve vedení úřadu. Sociální demokraté tvrdí, že pokud Zeman Pocheho ministrem v dohledné době nejmenuje, jediný možný institut je kompetenční žaloba. Spor u Ústavního soudu ovšem může vyvolat jen premiér, který k takovému kroku podle dnešních slov nevidí důvod.
Sociální demokracie podle dohody povede pět ministerstev - vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Do čela ministerstva práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Petra Krčála, ministrem kultury se stal poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Zemědělství povede Miroslav Toman. Dalších deset členů vlády včetně premiéra je za hnutí ANO. Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, dozná nový kabinet oproti dosluhující vládě v demisi změn na místech ministrů obrany, průmyslu a spravedlnosti. Místo Karly Šlechtové bude obranu řídit nynější ministr vnitra Lubomír Metnar, v čele ministerstva průmyslu vystřídá Tomáše Hünera prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Kvůli názorovému rozchodu s ANO nebude ve vládě ani šéf spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO), který se už vzdal poslaneckého mandátu.
Nově jmenovaná vláda se na prvním zasedání sejde krátce po slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě. Ministry chce Babiš uvést do jejich úřadů do pátku. Mezitím čeká premiéra klíčový summit Evropské unie v Bruselu.
Seznam členů vlády a jejich resortů:
Předseda vlády - Andrej Babiš (ANO)
Ministr životního prostředí - Richard Brabec (ANO)
Ministr vnitra a ministr pověřený řízením Ministerstva zahraničí - Jan Hamáček (ČSSD)
Ministryně financí - Alena Schillerová (nestraník, nominovaná ANO)
Ministryně průmyslu a obchodu - Marta Nováková (nestraník, nominovaná ANO)
Ministr dopravy - Dan Ťok (ANO)
Ministr obrany - Lubomír Metnar (nestraník, nominovaný ANO)
Ministryně spravedlnosti - Taťána Malá (ANO)
Ministr práce a sociální věci - Petr Krčál (ČSSD)
Ministryně pro místní rozvoj - Klára Dostálová (ANO)
Ministr zemědělství - Miroslav Toman (nestraník, nominovaný ČSSD)
Ministr kultury - Antonín Staněk (ČSSD)
Ministr školství - Robert Plaga (ANO)
Ministr zdravotnictví - Adam Vojtěch (ANO)
(Zdroj: čtk, ČT, Reuters)