Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Po desetiletích triumfu přichází soumrak demokracie?

Víkendář: Po desetiletích triumfu přichází soumrak demokracie?

24.06.2018 7:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Ještě před deseti lety bylo Turecko demokratickou zemí, která se chtěla stát členem Evropské unie. Nyní uhání o sto šest směrem k diktatuře. V roce 2016 se tam skupina důstojníků pokusila o puč, do ulic vyjely tanky a proběhl neúspěšný pokus o vraždu prezidenta Erdogana. Tento pokus o převrat byl ale rychle potlačen a Erdogan poté začal s masivními čistkami. The Economist tvrdí, že výsledkem je situace, kdy se „miliony Turků svého prezidenta obávají, ale mnoho z nich mu tleská za očištění země od vnitřního nepřítele“.

Očekává se, že ve volbách naplánovaných na 24. června Erdogan posílí svou pozici i přesto, že ekonomiku sužuje dvojciferná inflace a oslabující měna. Díky změnám v ústavě se z něj stane „výkonný prezident“, který bude moci vydávat nařízení se stejnou právní silou, jakou mají zákony. „Turecko ukazuje na zničující trend. Svět po druhé světové válce směřoval k demokracii. V roce 1941 bylo jen asi tucet demokratických zemí, v roce 2000 pouze osm zemí na světě nemělo nikdy vážně míněné volby. Po finanční krizi let 2007–2008 ale nastal ústup demokracie,“ píše The Economist

Podle amerického think tanku Freedom House byl rok 2017 dvanáctým rokem v řadě, kdy bylo více zemí se zhoršující se demokracií než zemí, kde se podmínky v této oblasti zlepšily. Yascha Mounk z Harvard University k tomu dodává, že je třeba sledovat, v jakých zemích se daří demokracii a liberalismu a ne pouze demokracii. Jsou totiž státy, kde může demokratický proces dostat k moci vládu, která bude brát práva minoritám či cenzurovat projev těch, kteří se jí znelíbí. Jinak řečeno, demokracie a liberalismus jsou dvě navzájem oddělitelné věci. 

Tato oddělitelnost je patrná i z druhé strany, protože řada liberálních institucí není demokratické povahy. Příkladem mohou být soudy, kde nevolení soudci mohou vytvářet omezení pro volené politiky. Demokraticko-liberální systém je nyní podle The Economist „pod palbou“ a v řadě zemí jsou volení politici, kteří jej podkopávají. Viktor Orbán se například chlubí vytvářením „neliberální demokracie“. Jenže v takovém prostředí nakonec dojde k eliminaci demokracie tím, že je zničena opozice (Turecko) či vláda práva (Venezuela). 

The Economist tvrdí, že vyspělé demokracie západních zemí ještě ohroženy nejsou. „Donald Trump může pohrdat normami, ale systém vzájemných rovnováh a kontrolních mechanismů je v USA pevný a přetrvá. Skutečnou hrozbou jsou méně vyspělé demokracie se slabšími institucemi a ne tolik zažitým demokratickým uvažováním. Nicméně právě jim dříve Spojené státy pomáhaly, ale dnes v jejich čele stojí člověk, který otevřeně obdivuje Vladimira Putina a tvrdí, že jej spojuje speciální pouto s Kim Čong-unem. Čína zase nabízí alternativní model a někteří autokraté tvrdí, že právě ona ukazuje, jak autoritářství podporuje ekonomický růst,“ píše The Economist. 

Globální podpora demokracie zůstává vysoko, ale podle průzkumu společnosti Pew Research 26 % lidí věří v přínos vlády armádních sil a 26 % se líbí myšlenky na „silného vůdce, který může rozhodovat bez omezení ze strany parlamentu či soudů“. Obecně pak průzkum zjistil, že autokracie je atraktivnější pro méně vzdělané lidi. Typický úpadek demokracie pak podle The Economist vypadá následovně: „Objeví se nějaká krize a voliči podpoří charismatického vůdce, který slíbí, že je zachrání. Ten pak najde nějaké nepřátele a udržuje společnost v potřebném napětí. Pak se zbaví nezávislých institucí, které mu stojí v cestě, a nakonec voličům ztíží cestu k jeho náhradě.

Daron Acemoglu z Massachusetts Institute of Technology tvrdí, že pokud nějaká země přejde od autokracie k demokracii, její příjmy na hlavu během následujících třiceti let jen díky tomuto kroku vzrostou v průměru o 20 %. Někteří ekonomové jeho analýzu zpochybňují, ale to možná není tak důležité. The Economist poukazuje totiž hlavně na to, že „svobodně zvolené vlády jsou omezeny vládou práva a mají méně nástrojů ke zneužívání obyvatelstva“. Autoritáři naopak krok po kroku berou lidem jejich práva a posílají je do vězení i za to, že je kritizují.

Zdroj: The Economist


 

Čtěte více:

Turecký prezident Erdogan chce větší vládu nad ekonomikou
15.05.2018 10:32
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že po prezidentských volb...
Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
18.06.2018 5:56
V Pekingu se nerozhoduje jen o energetické budoucnosti Číny, ale podle...
Investor Mobius: KLDR představuje obrovskou obchodní příležitost
13.06.2018 10:49
Případné otevření severokorejské ekonomiky po mírové dohodě se Spojený...
Opravte si: Čína už není jenom továrnou světa
20.06.2018 14:59
Evropské firmy, probuďte se! Tak by se dal shrnout vzkaz, který podnik...
Je čínský model hrozbou tržním ekonomikám?
22.06.2018 6:33
Měl by se Západ obávat toho, že růst významu Číny představuje hrozbu p...
Co by měl Trump dělat, kdyby chtěl své zemi skutečně prospět
22.06.2018 10:15
Donald Trump vyhrál americké prezidentské volby s tím, že klade „Ameri...

Váš názor
  •  
    24.06.2018 15:01

    Když se Západ rozhodl masivně investovat v nedemokratických zemích, sám si tímto způsobem podkopal vlastní politický model. Ono to totiž pro místní průměrně inteligentní pak vypadá tak, že diktátor zajistil klid a pořádek na práci i ekonomickou prosperitu. To sice zjevně není pravda, ale vysvětlujte to pologramotnému. A je jedno, jestli se vyskytuje na Východě nebo na Západě...
    QEntity
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu