Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
DPA: V Německu roste zájem o bankovní služby podle Alláha

DPA: V Německu roste zájem o bankovní služby podle Alláha

12.02.2018 8:25
Autor: ČTK

Islámské právo zakazuje úroky. Tabu jsou i investice do tabákového, alkoholového a zbrojařského průmyslu. Muslimům žijícím v Německu je proto od poloviny roku 2015 k dispozici banka KT Bank, podle svého tvrzení jediná islámská banka v eurozóně, která obchoduje podle pravidel islámského práva šaría. Daří se jí a má velký potenciál, napsala agentura DPA.

Do kolínské pobočky KT Bank u zdejší nové centrální mešity muslimské organizace Ditib si jen pár týdnů po jejím otevření uložilo peníze více než tisíc převážně muslimských klientů. "Mezi 1,5 milionem muslimů v Severním Porýní-Vestfálsku je zastoupeno přes 20.000 podnikatelů tureckého původu, kteří zaměstnávají 130.000 lidí. Tady vidíme velký potenciál," řekl agentuře DPA ředitel pobočky Ayhan Cengizer.

Banka se řídí zvláštním pravidlem: ani klientovi ani sama sobě nevyplácí úroky. To vylučuje vedení spořícího účtu stejně jako úvěry, protože ty by se musely splácet s úroky. Investuje se jen do reálných aktiv, ne do cenných papírů, akcií nebo fondů. Investice do alkoholového a tabákového průmyslu nebo do chovu vepřů jsou tabu, popisuje mluvčí akciové společnosti KT Bank v Německu Ferhat Aslanoglu. "Stejně nepřípustné jsou investice do zbraní nebo hazardu," dodává.

Přes tato omezení - nebo možná právě kvůli nim - běží obchody dobře, počet klientů se blíží hranici 10.000. KT Bank, dceřiná společnost istanbulské podílové banky Kuveyt Türk, otevřela centrálu ve Frankfurtu nad Mohanem a dvě filiálky v Mannheimu a v Berlíně teprve v létě 2015. Po kolínské pobočce budou následovat další. "Poptávka ze strany muslimské komunity nepolevuje," říká Aslanoglu. Tři čtvrtiny klientů tvoří soukromé osoby, zbytek spolky, firmy a instituce. Věřící zaměstnanci a klienti mají na pobočkách k dispozici modlitebny. Lidé nemuslimského původu tvoří podle odhadů 15 procent klientů, uvádí mluvčí.

Finanční experti odhadují, že pro banky obchodující v souladu s islámským právem šaría exituje potenciálně velký trh. Pro Německo při zdejším počtu téměř pěti milionů muslimů - nebo 1,5 milionu muslimských domácností - vychází partner poradenské firmy Strategy& Philipp Wackerbeck z potenciálu až 300.00 klientů. "A tento potenciál není zdaleka vyčerpaný," říká. Na hlavních islámských trzích - v Turecku a arabských zemích - rostou banky podnikající v souladu s koránem významně silněji než ty konvenční. Tento obchodní model je ale v Evropě jen málo znám.

Z mezinárodních studií Wackerbeck ví, že: "Sotva se najde muslimský klient a může být jak chce věřící, který bude ochoten platit za bankovní služby podle zákona šáría více. A všichni chtějí dobrý výnos." Jak ho docílit, když se musí rezignovat na vše, co Alláh neschvaluje?

Konkrétně to vypadá takto: Když klient potřebuje peníze na koupi auta nebo domu, koupí je místo něj banka. "Klientovi je pak přeprodáme se ziskem na splátky," vysvětluje Aslanoglu. Někdy je to kvůli německým právním předpisům trochu komplikovanější. Příklad: aby se při nákupu nemovitosti nemusela platit dvakrát daň z jejího nabytí - jednou by platila banka a jednou klient - vytvoří firmu, dům koupí společně a banka se pak stáhne. Podle Aslanoglua v tom německý finanční dozor Bafin neshledává žádný problém.

Mnozí věřící muslimové, kteří nechtěli žádný úvěr spojený s úroky, a proto bydleli v nájmu, si díky tomuto modelu financování pořídili vlastní bydlení, říká Aslanoglu. "Ti, kteří měli peníze doma pod postelí, teď přicházejí k nám." Peníze se investují do reálného hospodářství - kupují se za ně nemovitosti a spotřební zboží - a klient má podíl na úspěchu svého vkladu ve formě přerozdělení zisku a ztrát.

Wackerbeck vysvětluje, že "v islámském bankovnictví existuje na jedné straně teorie a na druhé zažitá praxe. Kopíruje klasické vklady. Klientovi se vyplácí výnos, který odpovídá úroku v klasické bance." Když nastanou slabší roky, mají islámské banky k dispozici rezervy, dodává Wackerbeck.

Sotva se najde bankovní dům, který je pod takovou kontrolou, zdůrazňuje Cengizer. Šaríová etická rada zkoumá každý produkt a každou smlouvu. Bafin kontroluje, jestli je všechno v souladu s národním právem. Dohled si udržuje i dozorčí rada v Turecku. Politicky napjaté německo-turecké vztahy se dosud negativně neprojevily. "Naopak, máme další zájemce, i z řad klientů arabského původu," uzavírá Cengizer.


Váš názor
  •  
    13.02.2018 9:24

    Alespoň mají nyní v muslimských zemích nyní silný důvod k tomu, proč v nich zřizovat banky pro Evropany a Američany, kteří jsou zvyklí na úroky a investice do tabákového a zbrojařského průmyslu. Doufám, že se muslimové pochlapí a začnou ve svých zemích se stavbou kostelů, podobně jako se budují mešity na Západě.
    ZYX
    •  
      13.02.2018 9:43

      ZYX - tvůj příspěvek je zcela mimo mísu. Byl jsi vůbec někdy v nějáké muslimské zemi? Západní banky jsou tam na každém rohu, jak pro místní tak pro cizince. A třeba v Jakartě máš těsně vedle sebe mešitu, křesťanský kostel, hinduistický chrám atd. Už fakt nevíš, jakou hovadinu napsat..
      Hygge
      •  
        13.02.2018 9:57

        Islámské právo Šaria je natolik benevolentní, že dovoluje muslimům západní svobody. Tak např. v Saudské Arábii to vypadá takto. Nemuslimským obyvatelům je většinou odpírána svoboda vyznání, ale Abdalláhova vláda se zčásti na nátlak západních mocností snažila o větší náboženskou toleranci. Stejně tak není dodržována svoboda shromažďování ani svoboda projevu. Přístup k internetu je regulován. Human Rights Watch poukazuje na odsouzení v nespravedlivých soudních procesech, týrání vězňů, diskriminaci žen a nucení k předčasnému manželství. V zemi funguje Výbor pro podporu ctnosti a bránění neřesti, náboženská policie, která nevybíravými a často brutálními způsoby dohlíží nad dodržováním náboženských předpisů. Politické opozici a lidem podezřelým z terorismu hrozí svévolné zadržení a nespravedlivé odsouzení. Mezi tresty patří např. rány holí nebo useknutí končetiny. Trest smrti může být udělen např. za čarodějnictví, zřeknutí se islámu, cizoložství, loupež nebo pašování drog. Zahraniční pracovníci nemají sociální, politická, kulturní ani ekonomická práva. V zemi je zakázána činnost politických stran a odborových organizací, nicméně existují domácí i zahraniční opoziční hnutí, z nichž nejvýznamnější jsou sunnitští extrémisté, liberalisté a ší'ité. Vláda se se smíšeným úspěchem snaží opozici potlačovat. Režim důkladně kontroluje všechny aspekty veřejného života občanů. Ještě snad zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sa%C3%BAdsk%C3%A1_Ar%C3%A1bie
        ZYX
        •  
          13.02.2018 10:36

          Tebe ten latentní rasismus jednou zabije. Evidentně si byl nejdále ve východním Německu kolego
          Velkamedvědice
        •  
          13.02.2018 10:04

          Despotická vláda dynastie Saúdů v Saudké Arábii je všeobecně známý extrém. Muslimské země mají nejrůznější režimy. A přestaň už s tím strašením , je to dost trapné..
          Hygge
          •  
            13.02.2018 10:07

            EU soud pro lidská práva islámské právo šaría (nedílná součást islámu, vč. halal apod) prohlásil za NEDEMOKRATICKÉ A S DEMOKRACIÍ NESLUČITELNÉ A ODPORUJÍCÍ LIDSKÝM PRÁVŮM. Bylo to prohlášeno v rozsudku EU soudu pro lidská práva z 13. února 2003. Turecký ústavní soud zakázal v Turecku islámskou stranu Refah (Welfare Party), proto, že tato islámská strana obhajovala a chtěla zavedení práva šaría v Turecku.
            ZYX
            •  
              13.02.2018 11:11

              Co popravy čínskými komunisty?
              Velkamedvědice
              •  
                13.02.2018 11:20

                Čína nám terorismus do Evropy netahá.
                ZYX
    •  
      13.02.2018 9:33

      Proč se nevyjádříš též k tomu, jak celkem nedávno Putin slavnostně otevřel největší mešitu v Evropě?
      ..
      •  
        13.02.2018 9:42

        Protože ČR patří na západ a nikoli na východ. A také proto, že článek se týká vztahu Západu a muslimů, nikoli východu a muslimů. Myslíš, že je něco špatného na tom, žádat Západem po muslimských zemích reciproční chování ve vztahu bank a věřících např. v katolické či pravoslavné církvi? Já v tom vidím rovnost kultur.
        ZYX
        •  
          13.02.2018 10:22

          Jaká reciprocita? Žádaly snad indiáni v době kolonizace Ameriky abychom v Evropě stavěly totemy? Prostě když někam přijdeš se svou vírou postavíš si tam svatostánek. Jsou země, kde ti to nepovolí a nejsou jen muslimské (třeba Vatikán). A i v saudské arábii jsou nepochybně součástí velvyslanectví kaple.
          ..
          •  
            13.02.2018 10:29

            Ty se domníváš, že součástí velvyslanectví muslimských zemí v Německu je i KT Bank či mešity?
            ZYX
            •  
              13.02.2018 11:10

              Banky a fondu tohoto typu znám 10 let a bez povyku. Zajímavé, že, teď nějaký imigrant Bulhar napadl jedenáctiletého chlapce a i když to bylo v TV, nikoho to nevzrušuje..Kdyby pocházel ze Sýrie...
              Velkamedvědice
            •  
              13.02.2018 10:42

              Co si pořídí muslimské země na svém svrchovaném území velvyslanectví je jejich věc. Klidně i nejhlubší latrínu na světě.
              ..
              •  
                13.02.2018 10:54

                To je jasná věc. Mám však takový dojem, že si to muslimové v Německu pořizují mimo velvyslanectví. Já reciprocitu Německa a muslimských nevidím. Nebo znáš nějaké německé (západní) banky či kostely např. v Sýrii, Iráku či Afghanistánu? Kdyby se jednalo o západní zbraně na těchto územích, byl by výběr daleko jednodušší. Škoda.
                ZYX
                •  
                  13.02.2018 11:10

                  Tak třeba v Bagdádu působí pobočka HSBC.
                  ..
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu