Společnost Intercontinental Exchange přesune stovky futures kontraktů v energetickém sektoru obchodovaných v Londýně do USA. Vychází tak vstříc zákazníkům snažícím se vyhnout nově platícím evropským pravidlům MiFID II, které generální ředitel společnosti v minulosti nazval “nejhorší legislativou, kterou ve své kariéře viděl“.
Krok se bude týkat 245 termínových kontraktů a opcí na severoamerickou ropu a kapalný zemní plyn, největší obchodované tituly jako WTI nebo Brent však nadále zůstávají v Londýně. Firma kontrakty ze své burzy ICE Futures Europe přesune na ICE Futures US Exchange k 19. únoru, dohled nad obchodování s nimi tak bude spadat pod americké regulátory. MiFID II, zavádějící transparentnější standardy pro entity obchodující na burzách v EU, platí od 3. ledna tohoto roku. Přestože Velká Británie z EU odchází, tamní autority trvaly na zavedení pravidel MiFID II v plném rozsahu.
Evropské trhy se staly pro obchodníky zajímavé po schválení americké finanční reformy „Dodd-Frank Act“ v roce 2010 z důvodu nižší regulace, MiFID II však tuto situaci obrací, myslí si Paul Architzel, partner v právní kanceláři WilmerHale.
Regulace mimo jiné zavádí nižší maximální limity pro vytvořené pozice u řady komoditních kontraktů listovaných v Evropě, čímž se snaží zabránit jednotlivým traderům v přílišném vlivu na chování trhů. Obdobná pravidla v USA jsou stále ve fázi příprav, a i v případě jejich schválení by se týkala užšího kruhu titulů. V současné době si tak maximální velikost pozice na tomto trhu určují jednotlivé burzy samy.
Tohoto rozdílu prý někteří obchodníci s energetickými kontrakty využívají uzavíráním pozic na evropské ICE a k jejich otevírání na konkurenční americké CME. CME své aktivity v Evropě ukončila již minulý rok, všechny své obchodované tituly vede v USA. Právě dalšímu potenciálnímu úbytku zákazníků chce Intercontinental Exchange svým krokem předejít.
Zdroj: FT