Průmyslová výroba ve Spojených státech se za říjen zvedla o 0,9 procenta po 0,4% zářijovém růstu. Takové zrychlení překonává očekávání - konsensus byl nastaven na 0,5 %. Z velké části se na rychlejším tempu podílel chemický průmysl, který přidal skoro 6 procent. Dále přispěla také výroba ropy, aut či počítačů a elektroniky. V rámci utilit slušně stoupla produkce elektřiny, naopak těžební sektor klesal.
Meziročně je produkce v americkém průmyslu o 2,8 % výš - podobná čísla jsme vídali naposledy začátkem roku 2015. Zpracovatelský průmysl zvýšil tempo na 2,5 %. Dané období je zatíženo efektem hurikánů, které se ale na průmyslu negativně nepodepsaly. Naopak, obnova zařízení atp. mohla výrobě pomáhat. Zlepšování dynamiky je však trendem, který trvá delší dobu a určitě ji nelze označit jako jednorázový jev.
Náznaky listopadové kondice amerického průmyslu postupně chodí z regionů. Nejsou tak dobré jako před měsícem, ale stále se drží na poměrně vysokých úrovních, konsistentních s pokračující expanzí sektoru.
Dnes to byl index za oblast filadelfského Fedu, jenž svými 22,7 bodu jen lehce zaostal za odhady. Stále tedy zůstává výrazně v pozitivních hodnotách. Podle průzkumu se průmysl v regionu může dál opírat o silný příliv nových objednávek, rychle navyšuje počty zaměstnanců a dodávky výrobků drží rychlé tempo. Cenový tlak na marže se ovšem zvýraznil.
Včera zveřejněný index z New Yorku se sesunul dolů z vysokých říjnových hodnot a dosáhl 19,4 bodu (také zde je neutrální nula). Zaostal tím za očekáváními, přičemž některé z dílčích indexů se snížily. Důležitý index nových objednávek se ale naopak zvedl a celkově newyorský index nepovažujeme za indikaci vážnějších problémů v průmyslu.