Zahraniční investice v české koruně se nerozplynou nijak brzy a měnovou politiku České národní banky budou zasahovat pro řadu následujících měsíců. Na silnější hodnoty budou korunu podporovat silná domácí ekonomika a domácí úrokové sazby nad těmi v eurozóně. Uvedl to člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek, který korunu opakovaně označil za překoupenou.
„Nevíme, jak silného zpevnění koruna dosáhne a její kurz jsme jasně označili za největší riziko prognózy. Koruna je stále překoupená a existuje efekt chybějící protistrany,“ uvedl Dědek pro Bloomberg s tím, že tento stav vidí spíše jako střednědobý fenomén než faktor, který by měl odeznít rychle.
Inflace se v české ekonomice vyvíjí nad cílem centrální banky a z tohoto pohledu jsou na místě úvahy, kdy a v jaké podobě ekonomiku ochladit dalším měnovým zpřísněním. Po srpnovém zvýšení sazeb ČNB poprvé po deseti letech guvernér Rusnok avizoval další zvyšování sazeb na zhruba dvouletém horizontu.
Před pádem kurzového závazku ČNB investoři do koruny nasměrovali své prostředky v rozsahu zhruba 65 miliard amerických dolarů, připomíná Bloomberg s tím, že průběžná data ukazují na pokles depozit, ale pokračující sázky na krátkodobějších českých vládních dluhopisech.
„Celkově je rozsah spekulativního kapitálu (v koruně) poměrně významný a to může zpevňování české koruny zpomalit, soudí Dědek a připomíná zajištění části exportérů, které bude omezovat přirozený příliv cizí měny. A tím omezenější kapacitu protistrany pro ty, kdo budou chtít své pozice v koruně opouštět.
Obtížně predikovatelný kurz koruny z těchto důvodů označila ČNB po posledním měnovém jednání jako faktor, který nejvýrazněji komplikuje prognózu. Rusnok na dotaz Patria.cz odmítl přesněji naznačit očekávání ohledně dalšího zvyšování sazeb, například Capital Economics odhaduje dvojí zvýšení sazeb v průběhu příštího roku, zmiňuje Bloomberg.
„Fundament české ekonomiky a vnější prostředí rozhodují o směru, kterým se sazby vydají. Ten je jasný. My budeme pozorně vyhodnocovat všechny faktory, které budou z ekonomiky přicházet a rozhodovat, zda utahování bude pozvolnější nebo rychlejší,“ uzavřel Dědek pro Bloomberg.