Čínská ekonomika rostla v jarním čtvrtletí rychleji, než se čekalo. Tak proč zůstaly trhy vyděšené?
Druhá největší ekonomika světa rostla během tří měsíců do června meziročně o 6,9 procenta. Tempo je to stejné jako v předešlém kvartálu, překonalo ale tržní odhad 6,8 procenta, když mu nahoru mohl solidnější vývoz a výroba. Především jde o výrobu oceli, což by mohlo vyvolat další dusno na nadcházejících americko-čínských jednáních, která začnou ve středu. Bodem číslo jedna by měl být americko-čínský obchodní deficit. Americký prezident Donald Trump minulý týden zopakoval, že přemýšlí nad zavedením ochranných cel na dovoz oceli.
Čínským akciím ale dnešní čísla nepomohla, i když pro vedení v Pekingu nejsou ani zdaleka katastrofou. Oba pevninské indexy Shanghai Composite a CSI 300 uzavřely dnešní obchodování se ztrátou přesahující jedno procento, přičemž prvně jmenovaný odepisoval před zveřejněním statistik až 2,5 procenta a druhý až více než 3 procenta.
Komunistické vedení Číny se snaží udržet ekonomiku stabilní před podzimním stranickým sjezdem, jenž by měl prezidenta Si Ťin-pchinga jmenovat na druhé pětileté funkční období. Expanzi ale ohrožuje utužení kontroly bankovních úvěrů v obavě z nárůstu hladiny zadlužení. Experti proto očekávají, že ještě letos čínská ekonomika zpomalí.
Samotný Peking chce letošní hospodářský růst vidět kolem 6,5 procenta, na což by dnešní čísla stačila – a vláda by tak mohla najít větší manévrovací prostor pro zmírnění finančních rizik. Ta se točí kolem celkového zadlužení a kolem bublajícího trhu s bydlením, který se Číňané během posledního roku snažili zchladit.
Riziko a regulace
V zemi se navíc o víkendu konala celostátní pracovní konference zaměřená na finance, což je uzavřené setkání, konající se jednou za pětiletku. Tradičně mu předsedá premiér. V Číně ale bývá potřeba číst mezi řádky, takže když se ukázalo, že jedním z řečníků bude také prezident Si, bylo podle některých pozorovatelů zřejmé, že v centru pozornosti budou právě rizika. Banka napočítala, že jenom toto slovo se v poznámkách ke schůzce objevilo 31krát a slovo „regulace“ 28krát.
Vznikne superregulátor?
Prezident skutečně oznámil, že chce silnější hlas centrální banky v boji proti rizikům ve finančním systému, a státní podniky instruoval, aby snížily míru zadlužení. Vláda zároveň sdělila, že vytvoří výbor pro finanční stabilitu a rozvoj. To v podstatě znamená přísnější dohled nad finančním sektorem, a i když se zatím neví, jak bude nový výbor fungovat, tvrdší dohled by pro transformující se čínskou ekonomiku mohl představovat další překážky. Na trzích se dokonce šušká, že na řadě by teď mohlo být vytvoření superregulátora, pod jehož střechou by se sešli všichni tři hlavní dohledové orgány: regulátor pro cenné papíry, bankovnictví a pojištění.
Hospodářskému růstu Číny od finanční krize 2008 výrazně pomáhají právě úvěry. Veřejný dluh kvůli tomu vzrostl ze 170 procent HDP v roce 2007 na odhadovaných 260 procent loni, což je neobvykle vysoký údaj pro rozvojovou zemi. Jedním z motorů ekonomiky jsou přitom investice do nemovitostí, které ovlivňují 40 dalších sektorů. Na horkém trhu realit se snaha přistřihnout křídla spekulantům už možná stačila projevit . Investice do nemovitostí (především rezidenčních, ale také komerčních a kancelářských prostor) stouply ve sledovaném kvartálu meziročně o 8,2 procenta oproti růstu o 9,1 procenta v prvních třech měsících roku. Poptávka ale vypadá houževnatě - v červnu totiž investice už zase rostly rychleji.
Zdroje: Reuters, BBG, FT, ČTK, CNBC