Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová nejvzácnější komodita na světě dává firmám nepoznanou moc

Nová nejvzácnější komodita na světě dává firmám nepoznanou moc

16.05.2017 11:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Před sto lety byla ropa hlavní světovou komoditou, díky níž vznikalo celé nové odvětví. To muselo následně být regulováno, aby společnosti v něm nezískaly příliš velkou tržní sílu. Nyní se nacházíme v podobné situaci, ovšem řeč již není o ropě, ale o datech a gigantech, kteří s nimi pracují. Alphabet, Amazon, Apple, Facebook a Microsoft představují pětku obchodovaných společností s nejvyšší kapitalizací na světě. Jejich zisky prudce rostou, v prvním čtvrtletí letošního roku celkově převýšily 25 miliard dolarů, píše The Economist. 

Taková dominantní pozice vyvolává úvahy o nutnosti rozdělení podobně, jako tomu kdysi bylo v případě společnosti Standard Oil. Na druhou stranu ale platí, že obrovská velikost není zločinem a úspěch těchto gigantů spotřebitelům také prospěl. Jen málokdo z nás by dnes chtěl žít bez Googlu či nákupů na Amazonu. Tyto společnosti dokonce ani nevyvolávají obavy v případě, že na ně hledíme standardními antimonopolními měřítky. Naopak, řada jejich služeb je zadarmo. A nové společnosti jako Snapchat naznačují, že konkurenční hrozba stále existuje. Důvody k obavám tu přes to vše jsou.

Internetové společnosti mají přístup k obrovskému množství dat a právě to jim dává ohromnou moc. Staré pohledy na monopoly a konkurenci nejsou v tomto případě příliš relevantní. Chytré telefony a internet generují záplavu dat. Každý z nás zanechává nějakou digitální stopu, ať už si jde zaběhat či sedí doma na gauči. Data budou ještě přibývat s tím, jak se s internetem spojují automobily či hodinky. Mezitím pokračuje vývoj umělé inteligence (AI), která je schopná z dat vytáhnout hodnotné informace. Pozná, zda je zákazník již připraven ke koupi určitého zboží, zda letecký motor potřebuje opravu nebo zda někdo trpí rizikem vážného onemocnění. I průmysloví giganti jako Siemens a GE už dnes hovoří o tom, že jsou datovými společnostmi.

S popsanými změnami se mění i podstata konkurenčního boje. Technologičtí giganti jsou schopni získat mnoho dat, to jim umožňuje zlepšit jejich služby a následně mají k dispozici ještě více informací. Čím více toho bude Tesla vědět o samořídících vozech, o to kvalitnější vozy bude vyrábět. To je zčásti důvod, proč tato společnost, která v prvním čtvrtletí letošního roku prodala jen 25 000 aut, má větší hodnotu než Genral Motors (GM) s prodeji ve výši 2,3 milionu vozů. 

Data tedy fungují jako ochrana před konkurencí, a to více než jedním způsobem. Snižují i pravděpodobnost vzniku nějaké převratné technologie či nové společnosti, která by pro existující giganty mohla být hrozbou. Google ví, co lidé na internetu hledají, Facebook ví, co sdílí, Amazon ví, co kupují. Tyto společnosti mají velmi dobrý přehled o tom, co se děje v celé ekonomice a rychle si všimnou, když se na trh dostane něco nového. Pak to mohou zkopírovat či novou společnost koupit dříve, než se z ní stane hrozba. 

Starý přístup k regulaci je v tomto případě jen málo efektivní. Pokud rozdělíme Google na pět malých Googlátek, jedno z nich se časem stane opět dominantní a jsme tam, kde jsme byli. Regulátoři se musí posunout za tradiční rámec používaný v průmyslovém věku. Pokud například schvalují fúze a akvizice, neměla by pro ně být klíčová jen samotná velikost, ale také celkový přístup k datům. Problematická by pak byla například akvizice WhatsApp Facebookem. K tomu by regulátoři měli společnosti informovat o tom, jaká data týkající se jejich klientů mají a využívají. 

Vlády by také mohly požadovat, aby firmy část svých dat sdílely podobně, jako musí evropské banky umožnit přístup k určitým informacím o svých klientech třetím stranám. Podobné změny nebudou jednoduché. Pokud ale nechceme, aby digitální ekonomice dominovalo pár gigantů, budeme muset jednat. 

(Zdroj: The Economist)

 
 

Čtěte více:

Alphabet: I když se ziskem, firma nesplnila očekávání. Akcie oslabily
27.01.2017 8:44
Čistý zisk americké společnosti Alphabet, která je majitelem interneto...
Deset důvodů pro nákup Alphabetu a jak to tam skutečně funguje
02.02.2017 18:58
Investor Brian Stoffel se na stránkách Fool.com pustil do zajímavého c...
Bude googlování dál o skutečném vyhledání? Chystá se trest za nevhodný obsah i chyby
17.03.2017 9:47
Vyhledávač Google se rozhodl "zlepšit kvality svých služeb" a bude urá...
Prodávejte přes nás, říká Amazon. Chce převzít sítě maloobchodních řetězců
31.03.2017 17:14
„Zapomeňte na kamenné obchody! Je správný čas začít prodávat zboží sku...
Silné americké výsledky: Alphabetu (+4 %), Amazonu (+4 %) i Microsoftu rostou zisky
28.04.2017 10:41
Čistý zisk americké společnosti Alphabet, která je majitelem interneto...
Amazon a ženy ničí obchodní domy, „zážitky“ na tom moc nezmění
06.05.2017 18:47
Obchodní domy v USA čelí obrovským problémům. Poslední dobou se stejný...

Váš názor
  •  
    16.05.2017 12:10

    článek je k zamyšleni :-). Facebook 2 miliardy uživatelu já tam nejsem , amazon nikdy jsem pře ně nic nekoupil a nekoupim věci si chci vyzkoušet - dnes článek jak v ameru krachuje maloobchod , kolik lidi kupuje elektor tak že jde do kamenakubtam si nechá poradit a pak to koupi na netu a když nebude kamenak ? koupite si boty a 8x je pošlete zpět protože se Vám nelibi ?:-) Samořidici auta , elektrická auta , kyber utoky až Vám někdo "hekne"auto a pošle ho do zdi co bude dál až automatika vyhodnoti že to s vámi musi nasypat do kamionu protože když se tomu vyhne za Vámi zhyne 4. členaá rodina - doporučuji Terminátor 3 a , já robot - lidstvo musi dospět mentalně jinak zanikne - (kde budu vyrabět eleltřinu pro 5 -6 miliard aut , jak bude fungovat sdilená ekonomika Uber, AnB budeme si sdilet byty , oblečeni ?). To že Mrkvosoft je jedna z nejhoršich firem v dějinách a přesto má takovou hodnotu marketingový tah koupite si Windows nebo Office a věčně Vám nejede koupite si Auto které Vám 3 x týdně nejede. ???:-). Svět se dynamicky měni z hodiny na hodinu otazka zni co bude dál pokud se lidě nezměni skončí to katastrofou :-)
    martík
    • Diskuter Martik zase prudí
      18.05.2017 14:19

      Takový blábol by nevymyslel ani pát'ák. Jak se ti vede v Gronsku mysliteli. Ty vždycky pobavíš.
      ..
  • GE s prodeji ve výši 2,3 milionu vozů.
    16.05.2017 11:41

    Opravdu GE prodává auta..?
    qwer
Aktuální komentáře
01.07.2024
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data