Po vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských volbách jako by před sebou trhy přestaly vidět jakákoliv výraznější rizika. A svým způsobem mají pravdu. Ekonomika eurozóny i Spojených států může dál těžit z dobrého výkonu pracovního trhu a domácí poptávky. V Evropě se navíc může s ústupem politického napětí více rozjet investiční aktivita.
Americké akcie (S&P 500) a německý index DAX se proto snaží vyšplhat na nová historická maxima, zatímco indikátory “strachu” jako na příklad VIX (implikovaná volatilita na S&P 500) spadl v posledních dnech do blízkosti rekordních minim pod úroveň 10 USD. Tam historicky vzato nevydržel nikdy moc dlouho a to vybízí k opatrnosti. Pokud by se měli investoři v budoucnu začít chovat o něco méně “bezstarostněji”, může to mít svůj odraz i v Česku. Česká koruna je totiž vzhledem k většímu množství otevřených sázek na její zisky více citlivá na globální výkyvy v ochotě “riskovat”.
Co by se tedy v globální aréně mohlo pokazit, když vývoj v eurozóně i v USA vypadá relativně slibně? Pochybnosti opět vzbuzuje Čína, která se v posledních dnech nepřidala k obecnému tržnímu optimismu. Ba naopak. Od začátku měsíce ztratily čínské akcie okolo 5 % kvůli strachu z toho, že vláda začne agresivněji tlumit rychlý růst úvěrů, který v posledních letech výrazně zvýšil vnitřní zadluženost druhé největší světové ekonomiky. Čínský model růstu přitom hodně sází na úvěry financované investice a bez nich může mít vážný problém. Je ale otázka, zda si čínské autority budou přát situaci řešit agresivněji před klíčovým stranickým sjezdem na podzim tohoto roku. Čínská “rozbuška” tak pravděpodobně bude trhy a ekonomiky ohrožovat až na přelomu roku 2017 a 2018.
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna včera nejprve negativně reagovala na nižší českou inflaci. Když si ale trhy čísla přebraly detailněji, zpráva byla docela jiná. Inflace byla pod naším odhadem i odhadem ČNB především kvůli nižším cenám potravin, zatímco jádrová inflace překvapila o něco vyšší hodnotou. Stále si nemyslíme, že by kvůli tomu bylo nutné v nejbližších měsících uvažovat o růstu sazeb (s tím počítáme až v roce 2018). Na druhou stranu, koruna i tak byla nakonec schopná reagovat na přetrvávající globální optimismus (viz úvodník) pokračujícími zisky. Konec týdne může být podle našeho názoru ve znamení pokusů otestovat si ochotu trhu jít dál k silnějším hodnotám. Další důležité mety vidíme na 26,50 a 26,30 EUR/CZK.
Zahraniční forex
Trhy sledovaly projev prezidenta Draghiho, který prohlásil, že hospodářské oživení eurozóny sice zesiluje, ale na snížení měnové stimulace je ještě příliš brzy. Měnový pár EUR/USD oslabil na 1,087.
Jestliže prezident ECB Draghi nedal včera v holandském parlamentu euru šanci posílit, tak dnes musí být společná měna ve střehu především v paritě s librou. Na pořadu je důležité zasedání Bank of England. Změna politiky se sice neočekává, ale ostře sledovaný bude komentář bankovní rady i tiskovka guvernéra Carneyho.
Ropa
Oficiální data EIA včera v zásadě potvrdila údaje API z předchozího dne a rovněž za minulý týden poukázala na vcelku výrazný pokles zásob surové ropy v USA (-5,25 mb). Klesaly i zásoby produktů, takže cena ropy Brent se vrátila nad 50 USD/barel. Ropě k růstu mohly částečně pomoci i slovní intervence producentů z posledních dní v podání Ruska a Saúdské Arábie.
Ve zbytku týdne bude nejzajímavější asi páteční report o struktuře trhu od CFTC a data o aktivitě amerických producentů ropy. Pozornost se ale spíše soustředí na příští úterý, kdy bude zveřejněna měsíční zpráva z trhu od Mezinárodní energetické agentury.