Krátce poté, co Donald Trump usedl do prezidentského křesla, ohlásil, že Spojené státy odstoupí od obchodních dohod uzavřených v rámci Trans Pacific Partnership. V principu se tím nic nezměnilo, protože toto partnerství bylo mrtvé už po řadu měsíců. Šlo ale o důležitý symbol, který ukazoval, že Trump chce držet sliby a výrazně měnit americkou obchodní politiku. Jenže poté už nabízel přesně to, co slibovala Hillary Clintonová. V oblasti obchodu se totiž nic nezměnilo – už dlouho mrtvé partnerství TPP zůstalo u ledu, ale NAFTA je stále funkční. Nebyla zavedena žádná ochranářská opatření, na americké společnosti nedolehly žádné závažné odvetné kroky. A nezdá se, že by v této oblasti byla připravována nějaká závažná změna legislativy.
Tento status quo na jednu stranu odráží rostoucí nesouhlas s volným obchodem, který je patrný jak na levici, tak pravici. Znamená totiž zastavení jakýchkoliv jednání o dalším prohlubování obchodních vztahů. Na druhou stranu ale také nová vláda odmítá riskovat a měnit vztahy a dohody, které již fungují. Trump tak neplní, co v této oblasti slíbil. Během volební kampaně mimo jiné prohlašoval, že bude znovu jednat o dohodách NAFTA, Čína bude prohlášena za zemi, která manipuluje svým měnovým kurzem a skončí všechno údajné zneužívání a znevýhodňování Spojených států jejich obchodními partnery. K tomu měly být zavedeny tarify, které by znemožnily americkým firmám propouštět domácí zaměstnance s tím, že výrobu přesunou do zahraničí.
K ničemu z toho nedošlo ani náznakem. Trump sice s velkou pompou vydal řadu exekutivních příkazů, jenže ty ve skutečnosti nemají velký význam. Kdyby chtěl, mohl by svými příkazy plnit i zmíněné sliby, ale on tak nečiní. Důvodem jeho faktické nečinnosti se zdá být Gary Cohn. Tato bývalá dvojka v nyní sedí v čele Národní ekonomické rady a podle kusých zpráv se zdá, že se z něj stal zručný byrokrat. Cohn je také podobně jako Trump hodně bohatý a nový prezident jej tedy vnímá jako sobě rovného a dá na jeho názory. Právě ty pravděpodobně Trumpa přesvědčily, aby od svých protekcionistických názorů a plánů ustoupil.
Otázkou je, jak dlouho bude tento stav trvat. Trumpovy projevy jsou stále plné rétoriky zaměřené proti volnému obchodu. Americká ekonomika nyní pokračuje v tvorbě pracovních míst a pro Trumpovu vládu to je skutečným požehnáním. Pokud by ale měla ekonomika zabrzdit, nebo by Trump ztrácel podporu voličů, pokušení k návratu k protekcionismu a jeho reálné implementaci by bylo velké. Momentálně je ale zřejmé, že trhy měly ve svém počátečním odhadu pravdu a zatímco se radovaly z příchodu stimulační fiskální politiky, pravděpodobnost obchodní války vnímaly jako velmi malou i přesto, že Trump se obklopil lidmi, kteří jsou o výhodách protekcionismu pro USA přesvědčeni.
Autor: Matthew Yglesias
(Zdroj: VOX)