Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa je zpět ve hře – jaký nabízí investiční potenciál?

Střední Evropa je zpět ve hře – jaký nabízí investiční potenciál?

03.03.2017 15:36
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Za posledních 12 měsíců jsme byli svědky výrazného růstu středoevropských akcií s více než 20procentním meziročním růstem. Zpočátku je táhl růst maďarských akcií, k nimž se ve druhé polovině roku přidaly ty polské s rozhodující váhou. České akcie stále mírně zaostávají navzdory vynikajícím ekonomickým podmínkám, které panují napříč regionem. Přichází vhodná doba investovat v našem regionu?

Hlavní indexy akciových trhů v USA a západní Evropě již pokořily svá předkrizová maxima, zatímco trhy ve střední a východní Evropě zůstávají ve stínu svých předchozích vrcholů. Nelze proto říct, že by ceny akcií „utekly“. Částečné vysvětlení poskytne rozdílný vývoj ziskovosti firem, ale také prosté ocenění na trhu (viz Graf 1: Srovnání poměru tržní ceny akcie k očekávanému zisku na akcii, tzv. očekávané P/E, s historickým průměrem).

ČSOBAM
 
Zdroj: Bloomberg

Z výše uvedeného grafu vyplývá, že akcie v USA a eurozóně se obchodují s téměř 20procentní prémií proti svému historickému průměru, ale poměr cen a zisků ve střední Evropě se nachází jen něco mírně nad průměrem. Americké akcie jsou tradičně dražší, a historicky tomu tak bylo díky tamní tržní efektivnosti. Zato střední Evropa se, na rozdíl ode dneška, v posledních deseti letech obchodovala za mírně vyšší poměr než eurozóna. Proč tomu tak je? Jedním z důvodů současného stavu mohou být politická rizika. Především nové sektorové daně a zásahy do již zavedených penzijních systémů v Polsku a Maďarsku odradily mnoho investorů. Přesvědčit je k rychlému návratu zpět pak nebývá jednoduché. Podobné pokusy můžeme zaznamenat i u nás. Na druhou stranu ani západní Evropa není bez rizik, o čemž nás přesvědčilo nedávné referendum ve Velké Británii o vystoupení země z EU. Zvýšenou pozornost si vyžádají i nadcházející volby ve Francii a zemích Beneluxu. V Maďarsku už od sektorových daní postupně upouštějí a také v Polsku pozorujeme, že některá tvrdá opatření budou zmírněna. Z tohoto pohledu se výraznější „sleva“ středoevropských akcií vůči západoevropským nezdá opodstatněná.

Vynikající stav ekonomiky regionu snižuje reprezentativnost trhů

Dalším důvodem, sice technickým, ale důležitým, je nízká reprezentativnost domácích trhů, která částečně znemožňuje burze věrně zobrazit současný vynikající stav ekonomiky. Zatímco český burzovní gigant ČEZ si může nechat zdát o ziscích z let 2007–2009 a bankovní zisky v lepším případě stagnují, největší soukromý zaměstnavatel v zemi, automobilka ŠKODA, která na burze není, dnes vyrábí téměř dvakrát více vozů než v předkrizovém roce 2007. Pokud se podíváme na strukturu sektorů a odvětví, najdeme přílišnou orientaci akciových trhů na finanční instituce proti reálné ekonomice. Vedle sektorové struktury, můžeme reprezentativnosti finančních trhů a ekonomiky také znázornit pomocí velikosti tržní kapitalizace veřejně obchodovaných domácích firem vůči ročnímu HDP (viz graf 2). Z tohoto pohledu je na tom v regionu nejlépe Polsko s dvakrát vyšším podílem proti České republice, a dokonce i vyšším než v Rakousku. V průměru však střední Evropa zaostává i za chudšími zeměmi, jako jsou Rusko či Turecko. Za zmínku stojí tržní kapitalizace firem v „komunistické“ Číně, která tvoří 68(!) procent jejich ročního domácího produktu, což je více než ve Francii nebo Německu.

ČSOBAM
 
Zdroj: Bloomberg

Dividendy v regionu mají tradičně vysoký výnos

Kromě aktuálního ocenění zajímá investory také pravidelný příjem, tj. dividenda, kterou mohou držbou akcií získat. Zde spatřujeme velkou výhodu středoevropského regionu, kde je vysoký dividendový výnos poměrně tradiční, zejména u českých akcií (graf 3).

ČSOBAM
 
Zdroj: Bloomberg

Vhodný doplněk portfolia

Při současných nízkých úrokových sazbách jsou dividendy přesahující tři procenta pro investory zajímavou alternativou, a to i za předpokladu stagnujících zisků (očekáváme jejich růst). Nízké úrokové sazby nicméně nepotrvají věčně, jejich růst, a především konec záporných výnosů však bude pozitivní zprávou pro celý finanční sektor a následně i středoevropské akciové trhy. Navzdory nižší reprezentativnosti – snad s výjimkou Polska – a vzhledem k výše uvedenému považujeme investice ve střední Evropě jako vhodný doplněk portfolia. Navíc řada politických rizik je v cenách akcií již zakomponována a jejich relativně nižší ocenění jim ve srovnání s eurozónou dává určitou konkurenční výhodu. 

Pavel Kopeček

Pozice: portfolio manažer ČSOB Asset Management

Pavel Kopeček má více než 10 let zkušeností v oblasti investic a finančních trhů. V ČSOB Asset Management působí jako portfolio manažer od roku 2007, kde má nyní na starosti správu smíšených fondů a akciových fondů se zaměřením na střední a východní Evropu. Předtím pracoval jako makléř ve skupině Fio. Je držitelem titulu inženýra ekonomie z Vysoké školy ekonomické v Praze a držitelem certifikátu CFA. 

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE

 

 

Čtěte více:

Jak se v portfoliu připravit na posílení české koruny
02.12.2016 11:08
Česká národní banka (ČNB) komunikuje trvání tzv. tvrdého měnového záva...
Dá se vůbec vydělat na růstu úrokových sazeb?
19.12.2016 14:06
Úrokové sazby se po výrazném poklesu v posledních měsících odrazily ...
Proč bankovní depozita nevydělávají
31.01.2017 15:08
Pohled na aktuální nabídku úročení bankovních vkladů odhalí mezi český...

Váš názor
  •  
    09.03.2017 9:33

    Tituly ve Střední Evropě mají rychlejší návratnost než v USA. Zajímavé. ;-)
    Harp.
Aktuální komentáře
10.06.2024
17:17Evropské akcie přerušují pokles, ztráty však zůstávají  
17:15Nejdelší inverze výnosové křivky v historii…
15:58Evropská komise asi tento týden oznámí zvýšení cel na dovoz elektromobilů z Číny
14:51Toyota kvůli skandálu s testy ztratila na valuaci 2,45 bil. jenů, vláda provedla inspekce v dalších automobilkách
14:38Siegel: Druhá polovina roku by měla přinést další pokles inflace, nové technologie mají svůj potenciál
13:06Než otevře Wall Street: AMD, CrowdStrike, GoDaddy, KKR, Southwest  
12:21Týdenní výhled: Negativní reakce na volby. Fed ještě sazby nezmění. Co řekne na inflaci?  
11:46Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvyšší od začátku války na Ukrajině
11:25Obchodování v Evropě zasáhly volby, burza v Paříži padá  
9:26Nezaměstnanost v ČR v květnu klesla na 3,6 procenta, volných míst ubylo
9:05Rozbřesk: Volby do Evropského parlamentu přinesly posílení antisystémových stran
8:52Evropské akcie po volbách oslabí, Primoco získalo svou největší zakázku  
8:42Investiční tipy: Sázka na (ne)jistotu  
8:38Primoco oznámilo rekordní zakázku na 24 bezpilotních strojů. Zásadně pomůže k ročnímu cíli tržeb
8:20Evropské volby se v Česku staly hlasem proti vládě, soudí politologové. Celkově v europarlamentu posílí krajní pravice
6:30Technická analýza: BNP Paribas se po dividendě opřela o úrovně podpory  
09.06.2024
11:01Víkendář: Podle Kaplana by Fed udělal maximálně taktickou chybu, v ekonomice jsou inflační i dezinflační tlaky
08.06.2024
14:19Aktuální dividendové příležitosti podle zkušené investorky  
9:00Víkendář: Krugman o dosluhujícím čínském ekonomickém modelu, klesajícím riziku inflace v USA a dalším vývoji sazeb
07.06.2024
22:03První snížení sazeb možná až v listopadu, což přineslo negativní reakci trhu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost